9 علت پایین بودن سرعت اینترنت

  • توسط مصطفی آرایشگر
  • ۱۷ روز پیش
  • ۱
9 علت پایین بودن سرعت اینترنت

اگر علت پایین بودن سرعت اینترنت گوشی سامسونگ ، شیائومی یا آیفون را نمی‌دانید، با ما برای آشنایی با دلایل کندی سرعت اینترنت همراه باشید.

آیا از پایین بودن سرعت اینترنت موبایل خود متعجب هستید؟ آیا کار با اینترنت ضعیف روی اعصاب شما اثر گذاشته و تحمل این وضعیت را ندارید؟ نگران نباشید، چرا که همه این مشکل نمی‌تواند فقط به دلیل ضعف آنتن‌دهی یا اپراتورها باشد. در این مقاله 9 علت پایین بودن سرعت اینترنت را بیان خواهیم کرد و با معرفی راه‌حل آن‌ها به شما کمک می‌کنیم بتوانید از این مشکل خلاص شوید؛ ما را در مجله فناوری گوشی ریویو همراهی کنید.

1: راه اندازی مجدد گوشی را انجام دهید

با این که نخستین راه حل رفع مشکل سرعت پایین اینترنت گوشی موبایل ساده و کلیشه‌ای به نظر می‌رسد، اما بیشتر مواقع توانسته باعث رفع مشکل موردنظر شود. راه اندازی مجدد گوشی می‌تواند سرعت پایین اینترنت گوشی را رفع کند، علی‌الخصوص زمانی که مدت زیادی نسبت به خاموش نکردن دستگاه گذشته باشد. شما می‌توانید در صورت عجله داشتن، حالت هواپیما را فعال‌سازی کرده و سپس آن را غیرفعال کنید. البته فراموش نکنید که راه‌اندازی مجدد نمی‌تواند همواره به عنوان یک راهکار دقیق و سودمند شناخته شود.

راه اندازی مجدد گوشی آیفون از طریق نگه داشتن کلید پاور و افزایش حجم صدا، سپس انتخاب گزینه خاموش کردن اتفاق خواهد افتاد. از طرف دیگر، خاموش کردن گوشی‌های اندروید که کار سختی نبوده و شما می‌توانید با دو بار پایین آوردن انگشت خود از قسمت بالا به سمت پایین، سپس انتخاب آیکون خاموش کردن گوشی می‌توانید این اقدام را انجام دهید. با انجام این کار نخستین علت پایین بودن سرعت اینترنت را بررسی خواهید کرد.

2: موقعیت مکانی را تغییر دهید

دلایل فیزیکی زیادی می‌توانند باعث کندی سرعت اینترنت شوند که شامل بدی آب و هوا، ازدحام شبکه و حتی فعالیت‌های خورشیدی می‌شود، اما مهم‌ترین علت را باید جغرافیا و وجود ساختمان‌ها عنوان کرد. اگر در یک منطقه دورافتاده هستید یا موانع طبیعی زیادی در اطراف شما وجود دارد، احتمالا سیگنال ضعیفی را تجربه خواهید کرد.

شهرهای بزرگ با توجه به ساختمان‌هایی که در آن‌ها قرار دارد، می‌توانند مانع از دریافت سیگنال شوند. به عنوان مثال شما در محیط بیرون از خانه خود می‌توانید سرعت اینترنت بالا را تجربه کنید، اما زمانی که وارد ساختمان شوید، ناگهان سرعت اینترنت کاهش یابد که این مسئله به دلیل وجود ساختمان و موانع موردنظر است.

اگر مشکل سرعت اینترنت دارید که فقط در یک مکان خاص شرایط را برای شما دگرگون می‌کند، توصیه می‌کنیم ساختمان موردنظرتان را ترک کنید. شاید این کار راحت نباشد، اما ایده خوبی برای افزایش سرعت اینترنت است.

3: آپدیت و غیرفعال کردن برنامه‌ها

گاهی وقت‌ها یک برنامه دردسرساز می‌تواند با قطع اتصال داده شما باعث ایجاد مشکل شود، بنابراین پهنای باند کمتری را برای سایر برنامه‌ها باقی خواهد گذاشت و سرعت همه چیز را کاهش می‌دهد. در این حالت باید کمی بررسی کنید تا ببینید که چه عاملی باعث بروز مشکل شده است. در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، می‌توانید دسترسی برنامه به اتصال داده تلفن همراه را غیرفعال کرده یا آن را حذف کنید.

زمانی که کندی سرعت اینترنت آیفون را تجربه می‌کنید، باید وارد تنظیمات شوید و از بخش Cellular، کلیه برنامه‌هایی که به اینترنت دسترسی دارند را غیرفعال کنید. در گوشی اندروید باید از طریق تنظیمات، سپس بخش شبکه و اینترنت (Network & Internet)، شبکه موبایل (Mobile Network) را بازگشایی کنید تا بدین ترتیب، امکان انتخاب گزینه استفاده از داده برنامه (App Data Usage) فراهم شود. در ادامه کار باید روی یک برنامه ضربه بزنید، سپس نوار لغزنده اینترنت پس زمینه را خاموش کرده تا نسبت به استفاده از آن برنامه در پس زمینه جلوگیری شود.

شما باید بروزرسانی برنامه را مورد بررسی قرار دهید. توسعه‌دهندگان برنامه‌ها بروزرسانی‌هایی را برای رفع مشکل منتشر می‌کنند که می‌تواند شامل رفع عملکرد کند شبکه یا استفاده بیشتر از اندازه پهنای باند شود.

4: غیرفعال کردن ذخیره‌سازی اینترنت یا حالت ضعیف اینترنت

هر دو اندروید و آیفون دارای حالت‌هایی هستند که برای کاهش مصرف داده شما طراحی شده‌اند. اگر حجم بسته اینترنت شما کم است، این قابلیت می‌تواند مفید باشد، اما اگر به صورت تصادفی آن را فعال کرده‌اید، می‌توان گفت یکی از دلایل کاهش سرعت اینترنت است. سعی کنید این حالت‌ها را غیرفعال کرده تا ببینید که آیا همه چیز سریع‌تر می‌شود یا خیر!

در سیستم عامل اندروید باید وارد تنظیمات شوید و از بخش شبکه و اینترنت (Network & Internet) ، گزینه Data Saver را انتخاب کنید. در صورتی که گوشی آیفون در اختیار دارید، باید از تنظیمات وارد بخش Low Data Mode شوید که امکان دستیابی به آن از طریق تنظیمات، Cellular، سپس Cellular Data Options و در نهایت Data Mode وجود دارد.

اگر نگران مقدار داده‌ای هستید که استفاده می‌کنید، باید پس از مدتی آن را فعال‌سازی کنید. شما باید بتوانید تشخیص دهید که آیا این قابلیت باعث کند شدن سرعت شده است یا خیر تا بتوانید در شرایط لزوم با غیرفعال‌سازی آن، شرایط را برای استفاده بهتر اینترنت فراهم کند.

5: وی پی ان خود را غیرفعال کنید

با این که وی پی ان به شما کمک می‌کند تا محدودیت‌های اعمال شده جغرافیایی را دور بزنید، اما متصل ماندن طولانی مدت به آن‌ها می‌تواند در کنار افزایش هزینه، سرعت اینترنت شما را کاهش دهد. این مسئله در ایران به شدت چشمگیر است. بنابراین اگر سرعت اینترنت شما پایین است، توصیه می‌کنیم زمانی که به وی پی ان نیاز ندارید، اتصال خود را لغو کنید تا امکان استفاده از سرعت بالای اینترنت فراهم شود. البته استفاده از وی پی ان‌های باکیفیت می‌تواند شما را به ندرت با چنین مشکلاتی مواجه کند.

6: قطع شدن شبکه را بررسی کنید

با این که اپراتورهای موبایل نسبت به عملکردشان مدعی هستند، اما شاید باور نکنید که قطعی برق در یک منطقه می‌تواند سرعت اینترنت را در موقعیت‌های جغرافیایی گوناگون تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین توصیه می‌کنیم وضعیت شبکه و برقراری ارتباط را برای درک صحیح سرعت اینترنت و به عنوان یکی از دلایل کندی سرعت، ارزیابی کنید.

قطع شدن شبکه را بررسی کنید

شما می‌توانید وار شبکه‌های اجتماعی شوید. توییتر مکان خوبی برای تحقیق درباره شرایط و وضعیت اتصال است، چرا که مردم مشکلات پیرامون سرعت اینترنت خود را اشتراک‌گذاری می‌کنند و بدین ترتیب می‌توانید اطلاعات موردنیاز را کسب کنید.

7: راه اندازی مجدد تنظیمات شبکه گوشی

بازنشانی تنظیمات شبکه گوشی می‌تواند به عنوان یک راه حل شناخته شود. با انجام این کار، کلیه تنظیمات شبکه به حالت پیش فرض تغییر پیدا خواهد کرد. از دست دادن اطلاعات شبکه پایان دنیا نیست و تنظیم مجدد آن می‌تواند افزایش سرعت اینترنت گوشی را به دنبال داشته باشد.

برای بازنشانی تنظیمات شبکه در گوشی آیفون باید وارد تنظیمات شوید و از بخش General، گزینه Transfer or Reset iPhone را انتخاب کنید. در ادامه کار با انتخاب Reset، باید روی گزینه Reset Network Settings ضربه بزنید. اگر رمز عبور داشته باشید، دستگاه از شما درخواست می‌کند تا آن را وارد کنید. سپس برای انجام عملیات باید دستگاه مجددا راه‌اندازی شود.

در گوشی اندروید، گزینه بازنشانی تنظیمات شبکه را در تنظیمات، سیستم (System)، سپس پیشرفته (Advanced) و در نهایت بازنشانی تنظیمات (Reset Options) پیدا خواهید کرد. در نهایت باید بازنشانی تنظیمات شبکه، وای فای و بلوتوث را انتخاب کنید. بسته به سازنده گوشی و نسخه اندروید دستگاه، امکان دارد گزینه‌ها در بخش‌های دیگر قرار داشته باشند. اگر نتوانستید بخش موردنظر را بیابید، کافی است در بخش جستجو عبارت Reset Network را وارد کرده و تایید کنید.

8: سیم کارت را خارج و مجددا وارد دستگاه کنید

در نهایت شما می‌توانید سیم کارت خود را بیرون بکشید، سپس مجددا وارد دستگاه کنید. این کار می‌تواند مشکلات اساسی را که روی اتصال گوشی شما ایجاد می‌شود، رفع کند. محل قرارگیری سیم کارت شما می‌تواند متفاوت با سایر دستگاه‌ها باشد، اما  در هر صورت باید این کار را انجام دهید.

سیم کارت را خارج و مجددا وارد دستگاه کنید

توجه داشته باشید که فعال سازی حالت هواپیما نمی‌تواند موردنظر ما باشد و باید به صورت فیزیکی سیم کارت را خارج کرده و مجددا وارد کنید. همچنین توصیه می‌کنیم قبل از قرار دادن مجدد سیم کارت درون دستگاه، گوشی را خاموش کرده و بعد از قرار دادن سیم کارت، دستگاه را روشن کنید. با این کار می‌توانید یک علت پایین بودن سرعت اینترنت را کنار بگذارید.

9: با پشتیبانی فنی اپراتور تماس بگیرید

به عنوان آخرین گام توصیه می‌کنیم برای کسب نتیجه لازم با پشتیبان شبکه تماس بگیرید. معمولا اپراتورها به صورت آنلاین پاسخگوی مشکلات کاربران هستند و بدین ترتیب، شما می‌توانید مشکل را شناسایی کرده و حل کنید.

کار نکردن اینترنت شیائومی و قطع شدن گوگل پلی

یکی از مشکلاتی که کاربران شیائومی با آن مواجه هستند، کار نکردن گوگل پلی است. در حقیقت کار نکردن گوگل پلی یا کار نکردن اینترنت در شیائومی به دلیل عدم تنظیم APN یا نقاط دسترسی‌پذیری است. به عنوان مثال، قطع اینترنت ایرانسل در شیائومی به دلیل عدم تنظیم APN است. شما باید از تنظیمات، وارد بخش سیم کارت شوید و در نهایت، یک ای پی ان جدید تنظیم کنید.

شما لازم است در بخش اول عبارت irancell-internet را وارد کنید و در بخش دوم هم عبارت mtnirancell را درج کنید. سپس یک گام به عقب آمده و ثبت را انجام دهید. هم اکنون اینترنت گوشی خاموش شده و مجددا روشن می‌شود و تمام!

کار نکردن اینترنت گوشی سامسونگ

توجه داشته باشید که گوشی‌های سامسونگ هم نیازمند تنظیم APN هستند. با این که ایرانسل به صورت خودکار برای گوشی‌های سامسونگ، تنظیمات را ارسال می‌کند و کاربران باید آن را نصب کنند، اما گاهی وقت‌ها به دلیل انجام ندادن این اقدام، ممکن است با مشکل مواجه شوند.

توصیه می‌کنیم این اقدام را با ورود به تنظیمات دستگاه، سپس بخش شبکه و در نهایت انتخاب APN، انجام داده و ثبت کنید. اطلاعات ای پی ان ایرانسل مشابه گوشی های شیائومی است. این مورد به عنوان یک علت پایین بودن سرعت اینترنت شناخته شده است.

جمع‌بندی

کندی سرعت اینترنت گوشی می‌تواند دلایل گوناگون و مختلفی داشته باشد که لزوم توجه به آن‌ها اهمیت زیادی دارد. در این مقاله سعی شد مهم‌ترین دلایل سرعت پایین اینترنت گوشی را به شما آموزش دهیم تا در کنار آن با استفاده از راه‌حل‌های ارائه شده بتوانید مشکل را حل کنید.

مطالب پیشنهادی:

چگونه حالت ایمن گوشی را غیر فعال کنیم ؟ + 100 درصد تضمینی

اتصال اینترنت موبایل به کامپیوتر با 3 روش تضمینی

نقد و بررسی شیائومی 13 لایت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

1 نظر در حال حاضر

  1. سایتتون عالیه با قدرت ادامه بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *