علت کار نکردن دوربین گوشی اندروید + 6 راه حل

 • توسط مصطفی آرایشگر
 • ۱ ماه پیش
 • ۰
علت کار نکردن دوربین گوشی اندروید و راه حل

آیا با کار نکردن دوربین گوشی اندروید آشنا هستید؟ در این بخش با 6 راه حل تضمینی رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی اندروید آشنا خواهید شد.

آیا قصد دارید یک تصویر سلفی بگیرید یا یک سند را اسکن کنید، اما دوربین گوشی اندروید شما کار نمی‌کند؟ معمولا کار نکردن دوربین گوشی اندروید می‌تواند به دلایل گوناگون رخ دهد، اما راه حل آن بسیار ساده بوده و شما می‌توانید در مدت زمان کوتاه، مشکلات احتمالی را حل کنید. در این مقاله با آموزش کامل و جامع حل مشکل کار نکردن دوربین گوشی اندروید همره شما هستیم.

1: برنامه دوربین اندروید به درستی فوکوس نمی‌کند

اگر وارد دوربین گوشی شوید و با عمل نکردن فوکوس دوربین مواجه شدید، کافی است مراحل زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • اطمینان حاصل کنید که لبه‌های پوشش گوشی شما در دید سنسور دوربین واقع نشده باشد.
 • اگر به تازگی گوشی خود را روی زمین انداخته‌اید، مطمئن شوید که سنسور دوربین آسیب ندیده باشد. در صورت مشاهده هرگونه ترک‌خوردگی، دستگاه خود را برای تعمیر به مراکز مجاز انتقال دهید. به عنوان مثال، در صورت آسیب دوربین گوشی های شیائومی می‌توانید از شیائومی اصل ، نمایندگی رسمی شیائومی برای انجام تعمیر رسمی کمک بگیرید.
 • آیا سنسور دوربین شما کثیف شده است؟ در صورت بروز این مشکل، باید آن را به آرامی و با استفاده از یک پارچه خشک، پاکسازی کرده تا لکه‌های آن از بین برود.
 • آیا شما در نور کم تصویربرداری می‌کنید؟ اگر اینطور است باید از نور کافی برای کمک به برنامه دوربین در فوکوس بهتر استفاده کنید.
 • آیا این مشکل بعد از این که دوربین را برای مدت زمان طولانی باز گذاشتید، رخ داده است؟ در این حالت باید یک بار برنامه دوربین را مجددا راه‌اندازی کنید.

2: بسته شدن برنامه دوربین به صورت غیرمنتظره

اگر برنامه دوربین اندروید شما هنگام راه‌اندازی بسته می‌شود، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • دوربین اندروید ممکن است در شرایط آب و هوایی بد دچار مشکل شده باشد. کمی فکر کنید که آیا به تازگی از گوشی در شرایط آب و هوایی بد استفاده کرده‌اید؟ اگر گوشی خیلی داغ شده است، باید آن را خنک کنید. اگر به نظر سرد است، باید آن را کمی گرم کنید. سپس دستگاه خود را مجددا راه‌اندازی کرده و شرایط حل مشکل را بررسی کنید.
 • برنامه دوربین برای عملکرد صحیح به قدرت قابل توجهی نیازمند است. اگر باتری دستگاه شما در حال اتمام است، ابتدا باید آن را شارژ کنید.
 • اگر برنامه دوربین را برای مدت طولانی بروزرسانی نکنید، بیشتر خراب خواهد شد. بنابراین برنامه دوربین را بروزرسانی کرده تا این احتمال را رد کنید. برای انجام این کار می‌توانید از اپ استورهایی همانند گوگل پلی استفاده کنید.
 • اگر چندین برنامه به صورت همزمان از دوربین دستگاه استفاده کنند، امکان دارد باعث شود برنامه پیش فرض دوربین هنگام راه‌اندازی، بسته شود. بنابراین مطمئن شوید که در حال حاضر هیچ برنامه دیگری در حال استفاده از دوربین نیست.
 • اگر حالت صرفه‌جویی در مصرف باتری را در گوشی اندروید خود فعال‌سازی کرده‌اید، باید آن را غیرفعال کنید. انجام این کار به برنامه دوربین اجازه می‌دهد تا به اندازه نیاز خود از انرژی استفاده کند، بدون این که توسط حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی محدود شود.

3: برنامه دوربین در تلفن وجود ندارد

آیا برنامه دوربین در دستگاه شما وجود ندارد؟ بررسی کنید که آیا واقعا این برنامه ناپدید شده یا خیر. معمولا علت ناپدید یا حذف شدن برنامه دوربین در گوشی های شیائومی ناشی از خطای کاربران است و با یک راه‌اندازی مجدد، بازگردانی می‌شود. شما باید در بخش جستجوی برنامه‌ها، نام Camera را وارد کنید تا وضعیت موجود بودن یا نبودن برنامه دوربین را بررسی کنید.

شما برای بررسی وضعیت و فعال‌سازی مجدد برنامه دوربین در گوشی اندروید باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد برنامه تنظیمات (Settings) در گوشی اندروید خود شوید.
 • هم اکنون وارد بخش برنامه‌ها (Apps) شوید.
 • در ادامه کار باید روی برنامه دوربین (Camera) ضربه بزنید.
 • شما باید روی گزینه مجوزها (Permissions) ضربه بزنید.
 • هم اکنون باید روی دوربین (Camera) ضربه زده و گزینه Allow Only While Using the app را انتخاب کنید.

4: عدم تصویربرداری برنامه دوربین

داشتن فضای ذخیره‌سازی بسیار کم در گوشی می‌تواند هنگام تصویربرداری با استفاده از برنامه دوربین، منجر به بروز مشکلاتی شود. اگر فضایی برای برنامه دوربین به منظور ذخیره تصاویر تازه ثبت شده وجود نداشته باشد، به شما اجازه نمی‌دهد هیچگونه تصویری را ثبت و ضبط کنید.

زمانی که فضای ذخیره‌سازی گوشی شما کم باشد با پیام خطای فضای ذخیره‌سازی پایین مواجه خواهید شد. بنابراین اگر چنین اعلانی را مشاهده کردید یا فضای ذخیره‌سازی گوشی در حال اتمام است، باید مقداری را برای رفع مشکل خالی کنید.

اگر برنامه شما هنگام بازگشایی یا گرفتن عکس از کار بیفتد یا مسدود شود، احتمالا حافظه دستگاه در حال پایان است. بنابراین اگر همزمان با برنامه دوربین از سایر برنامه‌های ذخیره‌سازی منابع استفاده کنید، باید آن‌ها را هم ببندید.

اگر با انجام این کار مشکل شما حل شود، همیشه حافظه و منابع ذخیره‌سازی کافی را برای دوربین حفظ کنید.

5: عدم تشخیص سنسور جلو یا عقب در برنامه دوربین گوشی

علت کار نکردن دوربین گوشی اندروید + 6 راه حل

اگر برنامه دوربین نتواند دوربین جلو یا عقب گوشی را تشخیص دهد، تصور می‌کنید مشکلی در سخت افزار به وجود آمده است؛ اینطور نیست. مشکل نرم افزاری هم می‌تواند باعث بروز مشکل شود. این سوال پیش خواهد آمد که چگونه تشخیص می‌دهید مشکل از برنامه دوربین است؟

برنامه دیگری که از دوربین گوشی استفاده می‌کند را باز کرده و سعی کنید میان دوربین جلو و عقب، سوئیچ کنید؛ به عنوان مثال، برنامه واتساپ برای آزمایش می‌تواند مفید باشد. در صورتی که واتساپ بتواند ارتباط را به خوبی برقرار کند، به نظر می‌رسد برنامه دوربین گوشی اندروید دچار مشکل شده باشد. گاهی وقت‌ها کاربران با سوالاتی همانند علت از کار افتادن دوربین جلو سامسونگ مواجه می‌شوند که لازم است این مرحله مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین علت کار نکردن دوربین گوشی شیائومی هم فرقی با سامسونگ ندارد و باید کلیه مراحل بررسی شود. البته برخی کاربران خطای به دوربین وصل نمیشود را هم مشاهده می‌کنند.

با این حال اگر نمای دوربین در سایر برنامه‌ها هم سیاه به نظر برسد، باید مراحل زیر را برای رفع مشکل دنبال کنید:

 • اجازه ندهید کاور گوشی جلوی سنسور دوربین را بگیرد.
 • سنسورهای دوربین را تمیز کرده تا مطمئن شوید که هیچ چیز دیگری مانع دید شما نشود.
 • دستگاه را مجددا راه‌اندازی کنید تا در صورت بروز مشکل، خطای موردنظر به صورت خودکار رفع شود.

6: رفع خطای نرم افزاری دوربین اندروید

اگر در بین مشکلاتی که راجع به آن صحبت کردیم، راه حلی برای مشکل خود پیدا نکردید یا اگر فکر می‌کنید مشکل بیشتر مربوط به نرم افزار است، باید راه حل‌های زیر را اعمال کنید:

 • برنامه تنظیمات را در دستگاه اندروید خود بازگشایی کنید. وارد برنامه‌ها (Apps) شوید و دوربین (Camera) را از لیست برنامه‌های نصب شده انتخاب کنید. پس از آن روی ذخیره‌سازی (Storage) ضربه بزنید. سپس روی گزینه پاکسازی کش (Clear Cache) ضربه بزنید.
 • هم اکنون وارد تنظیمات شوید و برنامه‌ها (Apps) را انتخاب کنید تا بتوانید روی دوربین (Camera) ضربه بزنید. سپس گزینه Force Stop را انتخاب کنید.
 • اگر هیچ چیز دیگری به درستی کار نکرد، دستگاه اندروید خود را به عنوان آخرین راه حل به تنظیمات پیش فرض خود بازنشانی کنید. حتما قبل از انجام این کار باید از اطلاعات دستگاه، پشتیبان تهیه کنید؛ با ریست فکتوری کلیه اطلاعات دستگاه از بین خواهد رفت.

جمع‌بندی

آیا چگونه دوربین گوشی را فعال کنیم به عنوان یکی از سوال‌های شما به حساب می‌آید؟ آیا با قطع شدن دوربین گوشی خود مواجه هستید؟ کافی است مراحل ذکرشده در این مقاله را برای رفع مشکل دنبال کنید. در صورتی که شما تجربه برخورد با این مشکل را دارید، خوشحال می‌شویم آن را در کنار راه حل با ما و کاربران گوشی ریویو اشتراک‌گذاری کنید.

مطالب پیشنهادی:

رندر آیفون 15 پرو مجهز شدن به پورت Type-C را تایید کرد

آموزش سفید کردن دندان در فتوشاپ

مقایسه PS5 با Xbox Series X ؛ سونی یا مایکروسافت ؟

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *