حل مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای لپ تاپ اتفاق بیفتد را می‌توان خرابی شارژر لپ تاپ عنوان کرد. ما در این مقاله قصد داریم 8 روش ساده حل مشکل لپ تاپ را آموزش دهیم.

اگر لپ تاپ شما به شارژر متصل شده باشد، اما شارژ نشود، بدیهی است که باتری دچار مشکل شده است، ولی در بسیاری از موارد می‌توان متوجه شد که مشکل از کجاست. ما به شما علت اینکه لپ تاپ شما به شارژر وصل است، اما شارژ نمی‌شود را نشان داده و نکاتی را برای برطرف کردن آن ارائه خواهیم کرد، بنابراین اهر نوع لپ تاپ با هر برندی اعم از DELL ،HP و Lenovo را در اختیار دارید که شارژ نمی‌شود، تا پایان این مقاله همراه ما باشید و با دلایل و اقدامات مهمی که مربوط به شارژ نشدن لپ تاپ است، آشنا شوید.

بررسی اتصالات کابل شارژ لپ تاپ

بررسی اتصالات کابل شارژ لپ تاپ

در ابتدا بهتر است قبل از بررسی مسائل پیچیده و عیب‌یابی عمیق، اصول اولیه را بررسی کنید. مطمئن شوید که کابل شارژ لپ تاپ را محکم در درگاه شارژ لپ تاپ وارد کرده‌اید، سپس اتصال آن را به پریز روی دیوار بررسی کنید. در صورتی که پریز برق دچار مشکل باشد، یک خروجی دیگر را امتحان کنید. فراموش نکنید که اتصال کابل را باید به آداپتور برق وصل کنید، زیرا اگر هرز باشد، اتصال دچار مشکل می‌شود.

اتصال مستقیم دستگاه به برق

در مرحله بعد باید تعیین کنید که باتری کار می‌کند یا خیر. اگر لپ تاپ شما باتری قابل جابجایی دارد، آن را به طور کامل از دستگاه خود جدا کنید، البته حتما باید قبل از انجام این کار، رایانه خود را خاموش کنید. پس از خارج کردن باتری، چندین لحظه دکمه روشن را نگه دارید تا شارژ باقی‌مانده در سیستم از بین برود. پس از اتمام این کار، شارژر را وصل کنید و سعی کنید لپ تاپ خود را روشن کنید.

اتصال مستقیم دستگاه به برق

اگر با انجام این کار، لپ تاپ شما به طور عادی کار کند، باید باتری را مجددا در محفظه خود قرار داده و مطمئن شوید که اتصالات درست انجام شده‌اند. اگر با انجام این کار هم مشکل مرتفع نشد، به احتمال زیاد باتری شما از دست رفته و باید برای تعویض آن اقدام کنید.

در صورتی که لپ تاپ شما باتری قابل جابجایی نداشته باشد، می‌توانید خودتان دستگاه را باز کرده و باتری آن را جدا کنید. با این وجود، انجام این کار به احتمال زیاد دستگاه شما را از ضمانت خارج می‌کند و در صورت اشتباه می‌توانید آسیب بیشتری به رایانه خود وارد کنید، بنابراین در این شرایط بهتر است رایانه خود را نزد تکنسینی ببرید که بتواند باتری را با استفاده از ابزارهای حرفه‌ای باز کند.

استفاده از شارژر و پورت مناسب

استفاده از شارژر و پورت مناسب

اطمینان حاصل کنید که شارژر خود را به پورت مناسب لپ تاپ خود وصل کرده‌اید. در بسیاری از لپ تاپ‌ها فقط یک محفظه برای شارژ وجود دارد، اما اگر لپ تاپ جدیدتری دارید، ممکن است از USB-C برای شارژ استفاده کند. در این نوع از مدل‌ها باید تمام درگاه‌های USB-C را در لپ تاپ خود امتحان کنید، زیرا ممکن است برخی از آن‌ها فقط برای انتقال داده تعبیه شده باشند.

شما باید برای دریافت بهترین نتیجه، از شارژر اصلی که همراه لپ تاپ شماست، استفاده کنید. شارژرهای تقلبی می‌توانند به باتری سیستم شما آسیب رسانده و باعث خسارت‌های غیرقابل جبران شوند. توجه داشته باشید که برخی شارژرهای جانبی ممکن است از وات مناسب استفاده نکنند، که این مسئله می‌تواند منجر به شارژ شدن کند لپ تاپ شما شود و یا حتی دستگاه شما را اصلا شارژ نکند.

آسیب‌های احتمالی کابل و پورت

حتی اگر قبلا مشکلات اتصال کابل را مورد بررسی قرار داده‌اید، بهتر است این‌بار سیم کابل برق را با دقت بیشتری بررسی کنید. تمام قسمت‌های طول کابل را کاملا نگاه کنید تا از وجود هر گونه آسیب یا خراشیدگی احتمالی آگاه شوید، همچنین در صورتی که بوی سوختگی احساس کردید، احتمالا مشکلی رخ داده و باید شارژر را تعویض کنید.

آسیب‌های احتمالی کابل و پورت

در آخر، به درگاه شارژر موجود در لپ تاپ خود نگاهی بیندازید. هنگام اتصال شارژر، کابل باید کاملا درون پورت نشسته باشد، بنابراین اگر احساس کردید که این اتفاق نیفتاده، شارژر را کمی تکان دهید تا ببینید که آیا ارتباط برقرار خواهد شد یا خیر.

نکته دیگر که بسیار مهم است اما شاید به آن بی‌توجهی شود، بررسی درون پورت و پاکسازی آن از هرگونه خاک و آلودگی است. شما می‌توانید این کار را به راحتی با یک مسواک خشک انجام دهید.

کاهش استفاده از منابع

کاهش استفاده از منابع

جای امیدواری وجود دارد که شارژ نشدن لپ تاپ شما مربوط به سخت افزار نباشد. اگر رایانه شما بسیار سخت کار می‌کند، ممکن است شارژر شما سریع باتری را پر نکند. به عنوان مثال، اگر کامپیوتر شما بر اثر کار زیاد داغ می‌کند، فن باید برای خنک کردن آن سخت‌تر کار کند که این امر باعث می‌شود انرژی باتری بیشتر مصرف شود. هنگامی که بسیاری از برنامه‌ها و فرایندها به طور همزمان اجرا می‌شوند، انرژی باتری بیشتر استفاده می‌شود. شما می‌توانید برنامه Task Manager (Ctrl + Shift + Esc) را باز کنید و میزان مصرف منابع فعلی لپ تاپ خود را بررسی کنید.

اگر گمان می‌کنید شارژ نشدن لپ تاپ به دلیل بروز مشکل در لپ تاپ است، سعی کنید برخی از برنامه‌ها را ببندید و یا کامپیوتر خود را خاموش کنید تا خنک شود، سپس بعد از بازگشت به حالت عادی، آن را روشن کنید.

بررسی Power Options و Windows

بررسی Power Options و Windows

برخی از مشکلات نرم افزاری هم می‌توانند باعث شوند که باتری لپ تاپ شما شارژ نشود. در حالی که برنامه‌های ویندوز هیچ گزینه خاصی را ندارند که مانع از شارژ باتری شما شود، ممکن است سیستم شما پیکربندی شده باشد که در یک میزان باتری خاص یا مشابه آن خاموش شود.

شما می‌توانید با رفتن به بخش Settings، وارد قسمت System شوید و از بخش Power & sleep بر روی Additional power کلیک کنید تا بتوانید از صفحه تنظیمات ویندوز بازدید کنید. در این قسمت روی تغییر تنظیمات برنامه کنار برنامه فعلی خود کلیک کنید.

اگر لپ تاپ Lenovo دارید، یک برنامه خاص سازنده وجود دارد که می‌تواند مشکل شارژ را ایجاد کند. برای جستجوی Lenovo Vantage (به نام تنظیمات Lenovo در سیستم های قدیمی) از منوی Start استفاده کنید. پس از باز شدن، روی Power در پنل تنظیمات سخت افزار کلیک کنید ، سپس به پایین بروید تا Charge Threshold را پیدا کنید. اگر بازه شارژ باتری سفارشی فعال باشد، می‌توانید حداقل و حداکثر درصد باتری را برای شارژ انتخاب کنید.

بروزرسانی و نصب مجدد درایورهای باتری

از آنجا که باتری شما یک دستگاه خارجی است، ویندوز از درایورهای خاصی استفاده می‌کند تا به درستی با آن ارتباط برقرار کند. اگر رایانه شما هنوز وصل است و شارژ نمی شود، به روزرسانی یا حذف آن درایورها می‌توانند روند شارژ را شروع کنند.

بر روی دکمه Start راست کلیک کرده یا Win + X را بزنید و سپس از منوی Device Manager دستگاه را انتخاب کنید. در این قسمت دو گزینه آداپتور AC مایکروسافت و باتری روش کنترل سازگار با مایکروسافت ACPI را مشاهده خواهید کرد.

بروزرسانی و نصب مجدد درایورهای باتری

روی هر یک از این موارد راست کلیک کنید و درایور Update را انتخاب کنید، البته احتمال دارد که این بروزرسانی پیدا نشود، اما ارزش امتحان کردن را دارد. شما می‌توانید درایورها را به صورت دستی به روز کنید، اما احتمالاً سازنده رایانه شما ویژگی خاصی را برای باتری ارائه نمی‌دهد.

در صورتی که بروزرسانی کاری از پیش نبرد، روی هر یک از درایورهای باتری کلیک راست کرده و حذف نصب دستگاه را انتخاب کنید. این امر باعث می‌شود که رایانه شما واسطه با باتری را متوقف کند، اما در هنگام راه اندازی مجدد، درایور دوباره نصب می‌شود، بنابراین نگران نباشید.

پس از راه اندازی مجدد، اجازه دهید ویندوز درایور باتری را دوباره نصب کند. در این مرحله اگر باز هم لپ تاپ شما شارژ نشد، این روند را تکرار کنید، اما پس از پاک کردن، شارژر خود را جدا کرده و باتری را بردارید، سپس همه چیز را به حالت قبل برگردانید و رایانه را دوباره روشن کنید.

آزمایش شارژر شخص ثالث

در صورتی که تمام روش‌های فوق را انجام دادید و نتیجه‌ای نگرفتید، بهتر است یک شارژر دیگر را امتحان کنید. مراحل فوق هیچ هزینه‌ای را برای شما در بر ندارند، در این مرحله هم اگر دوستی دارید که لپ تاپ او مشابه لپ تاپ شماست، شارژر را از او قرض بگیرید و بر روی لپ تاپ خود آزمایش کنید، در غیر این صورت یک شارژر اصلی بخرید و این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید در صورتی که قطعات جانبی لپ تاپ اصل نباشد، ممکن است به رایانه شما آسیب وارد کند.

امیدواریم که با انجام مراحل فوق مشکل شارژ نشدن لپ تاپ شما را برطرف شده باشد، اما اگر هنوز هم مشکلی وجود دارد، ممکن است بخشی از رایانه شما آسیب دیده باشد و این مسئله موجب شود که باتری به درستی کار نکند. در این مرحله، شما باید لپ تاپ خود را به یک تعمیرکار کامپیوتر نشان دهید، زیرا ممکن است باتری لپ تاپ شما نیاز به تعویض داشته باشد. توجه داشته باشید که هر چه از عمر لپ تاپ شما بیشتر بگذرد، روند عمر باتری هم کاهش خواهد یافت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *