آموزش تغییر سایز پارتیشن در ویندوز 10

  • توسط مصطفی آرایشگر
  • ۲ ماه پیش
  • ۰
تغییر سایز پارتیشن در ویندوز 10

تغییر سایز پارتیشن در ویندوز 10 و ویندوز 11 کار دشواری نیست. در این بخش با آموزش تغییر سایز پارتیشن در ویندوز 10 در کنار ما باشید.

ویندوز 10 دارای یک قابلیت ویژه برای مدیریت پارتیشن بوده و شما می‌توانید با استفاده از آن، تغییر سایز پارتیشن را به سادگی انجام دهید. البته باید بدانید که این قابلیت برای تغییر سایز پارتیشن در ویندوز 11 هم کاربرد دارد. ما در این مقاله با آموزش کامل تغییر سایز پارتیشن در ویندوز 10 در کنارتان هستیم.

روش راه اندازی ابزار مدیریت دیسک

ساده‌ترین راه برای راه اندازی Disk Management Utility از طریق منوی استارت است. شما باید منوی Start را بازگشایی کنید، سپس عبارت Disk Managemet را جستجو کرده و روی گزینه Create and Format Hard Disk Partitions یا Open کلیک کنید.

روش راه اندازی ابزار مدیریت دیسک

شما می‌توانید از طریق فشردن کلیدهای ترکیبی Windows + X و سپس انتخاب کلید K وارد بخش موردنظر شوید. همچنین ابزار مدیریت دیسک را می‌توانید با ورود به control Panel، سپس انتخاب Administrative Tools و Computer Management و در ادامه Storage و Disk Management انتخاب کنید.

روش کوچک کردن پارتیشن با Disk Management

در صفحه مدیریت دیسک، فقط روی پارتیشنی که می‌خواهید کوچک شود، راست کلیک کرده و از منو، گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید.

روش کوچک کردن پارتیشن با Disk Management

در گفتگوی Shrink، باید مقداری که قصد دارید کوچک شود را وارد کنید؛ برخی کاربران ممکن است فکر کنند که در این بخش باید سایز جدید پارتیشن را وارد کنند که این اشتباه است. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید پارتیشن 50 گیگابایت خود را تقریبا 10 گیگابایت کوچک‌تر کنید، باید عدد 10000 را وارد کنید تا سایز جدید پارتیشن به 40 گیگابایت تغییر کند.

نکته مهم: در این مثال، فضای ذخیره‌سازی ما پر بوده و شما نمی‌توانید حافظه‌های ذخیره‌سازی بسیار کوچک در دسترس را مجددا کاهش بدهید؛ انجام این کار باعث از دست رفتن اطلاعات و فایل‌های گوناگون می‌شود.

روش کوچک کردن پارتیشن با Disk Management - 4

روش گسترش سایز پارتیشن در ویندوز 10

در صفحه مدیریت دیسک، فقط روی پارتیشی که می‌خواهید کوچک شود راست کلیک کرده و گزینه Extend Volume را از منوی موردنظر انتخاب کنید.

روش گسترش سایز پارتیشن در ویندوز 10

در این صفحه می‌توانید مقداری که می‌خواهید پارتیشن را افزایش دهید، مشخص کنید.

روش گسترش سایز پارتیشن در ویندوز 10 - 6

توجه داشته باشید که ویژگی گسترش پارتیشن فقط در صورتی که از یک دیسک اولیه استفاده می‌کنید با فضای پیوسته روی درایوها کار می‌کند. بگذارید یک مثال بزنیم تا قضیه مشخص شود.

در دیسک 1، ما دو پارتیشن موجود داریم: Storage و Example Volume. ما 9.77 گیگابایت فضای تخصیص داده نشده اضافی در اختیار داریم.

روش گسترش سایز پارتیشن در ویندوز 10 - 7

پارتیشن Storage E: را نمی‌توان به 9.77 گیگابایت فضای تخصیص نیافته گسترش داد، چرا که آن‌ها به صورت مستقیم در مجاورت یکدیگر یا به هم پیوسته نیستند. اگر سعی کنید، هشداری در مورد ایجاد یک دیسک پویا دریافت خواهید کرد.

روش گسترش سایز پارتیشن در ویندوز 10 - 8

اگر از دیسک‌های دینامیک فقط برای ذخیره‌سازی استفاده می‌کنید، مشکلی ندارند، اما برای نصب سیستم عامل مناسب نیستند. البته این فضاهای ذخیره‌سازی حرکت درایو بین رایانه‌ها را دشوار می‌کنند. از دیسک‌های پویا اجتناب کنید؛ آن‌ها منسوخ شده‌اند و نباید مورد استفاده قرار بگیرند.

تغییر سایز پارتیشن در ویندوز 10

هنگام نصب ویندوز می‌توانید پارتیشن‌ها را تغییر دهید. هنگام نصب ویندوز می‌توانید هر یک از عملیات معمول پارتیشن را انجام دهید. فقط مراقب باشید که به صورت تصادفی، درایو را با فایل‌های روی آن فرمت نکنید؛ در این صورت شما همه چیز را از دست خواهید داد.

تغییر سایز پارتیشن در ویندوز 10

جمع‌بندی

تغییر سایز پارتیشن در ویندوز 10 و 11 کار سختی نیست و شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای داخلی، این اقدام را انجام دهید. در این مقاله سعی شد روش ساده انجام کار را به شما آموزش دهیم تا بتوانید این اقدام را به سادگی نهایی کنید.

مطالب پیشنهادی:

نقد و بررسی هایلو G3 ؛ با هندزفری Haylou G3 Gaming آشنا شوید

8 مورد از بهترین ویژگی های سامسونگ S23 Ultra

رنگبندی سامسونگ S23 ؛ شما کدام رنگ را می‌پسندید؟

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *