• صفحه خانگی
  • >
  • هدر
  • >
  • 11 روش پاکسازی ویندوز کامپیوتر برای افزایش سرعت سیستم
پاکسازی ویندوز کامپیوتر برای افزایش سرعت سیستم

آیا قصد پاکسازی ویندوز کامپیوتر برای افزایش سرعت ویندوز را دارید؟ ما شما را با 11 روش پاکسازی ویندوز کامپیوتر ، آشنا خواهیم شد.

با گذشت زمان، شاهد کاهش سرعت کامپیوتر خواهیم بود و این یک مسئله طبیعی به نظر می‌رسد. البته نباید فراموش کرد که سخت افزارهای قدیمی در این زمینه، نقش زیادی دارند، اما این کاهش سرعت کامپیوتر در بیشتر رایانه‌ها، نشان‌دهنده نگه‌داری ضعیف کاربران است. به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که کامپیوتر خود را پاکسازی کنید. در این مقاله به 11 روش موثر برای پاکسازی ویندوز کامپیوتر اشاره خواهیم کرد تا بتوانید سرعت سیستم خود را افزایش دهید.

نکته: شاید نصب ویندوز بتواند سرعت سیستم را افزایش دهد و یک پاکسازی کامل را به ارمغان بیاورد، اما روش‌های زیرکانه‌تری برای دستیابی به این هدف هم وجود دارد.

پاکسازی ویندوز کامپیوتر

1: حذف برنامه‌های اضافی کامپیوتر

حذف برنامه‌های اضافی کامپیوتر

نخستین گام برای رسیدن به یک کامپیوتر پاکسازی شده را می‌توان حذف کردن نرم افزارهای قدیمی از سیستم، عنوان کرد. در صورتی که حذف برنامه‌های اضافی از سیستم عامل برای شما اهمیت نداشته باشد، قطعا هنگام بررسی آن‌ها، تعجب خواهید کرد.

شما می‌توانید به منظور مشاهده تمام برنامه‌های نصب شده در کامپیوتر، وارد منوی استارت (Start) شوید و از بخش تنظیمات (Settings)، برنامه‌ها (Programs) را انتخاب کرده و در ادامه وارد بخش برنامه‌ها و ویژگی‌ها (Apps & Features) شوید تا بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

نکته: در این بخش باید نهایت دقت را به خرج دهید تا بتوانید مواردی را انتخاب کنید که باعث کند شدن سرعت کامپیوتر می‌شوند.

2: فعال کردن آنتی ویروس

فعال کردن آنتی ویروس

در ادامه کار باید نرم افزار آنتی ویروس خود را فعال کنید. یکی از رایج‌ترین دلایل کاهش سرعت کامپیوتر را می‌توان ویروس دانست، بنابراین نصب آنتی ویروس یک راه عالی برای مقابله با کندی سرعت کامپیوتر به حساب می‌آید.

3: استفاده از Disk CleanUp

استفاده از Disk CleanUp

ویندوز 10 دارای یک ابزار اختصاصی به منظور پاکسازی دیسک بوده و می‌تواند عملکرد مناسبی از خود نشان دهد. در حقیقت این قابلیت می‌تواند تاثیر زیادی در پاکسازی فایل‌های غیرضروری داشته باشد.

شما می‌توانید به منظور اجرای Disk CleanUp، نام آن را در منوی استارت، تایپ کرده یا از بخش کنترل پنل (Control Panel)، سپس Administrative Tools، گزینه Disk CleanUp را انتخاب کنید.

قبل از اجرای اسکن، باید گزینه پاک کردن فایل‌های سیستم (CleanUp System Files) را انتخاب کنید؛ این برنامه به شما اجازه می‌دهد با بررسی فایل‌های قدیمی آپدیت ویندوز، اسکن دقیق‌تری انجام شود و نتیجه بهتری هم به دست خواهد آمد.

در مجموع می‌توانید تمام فایل‌هایی که در اسکن یافت می‌شود را به سادگی، حذف کنید. در ادامه باکس موجود در کنار هر نتیجه را علامت زده و در نهایت، گزینه تایید (Ok) را انتخاب کنید.

4: دفراگمنت هارد کامپیوتر

دفراگمنت هارد کامپیوتر

یکی از روش‌های کاربردی و مهم در افزایش سرعت ویندوز کامپیوتر را می‌توان دفراگمنت هارد عنوان کرد که از شناخته‌شده‌ترین روش‌ها برای پاکسازی ویندوز کامپیوتر به حساب می‌آید. شما می‌توانید بخش مربوط به دفراگمنت (Defragment) را در کنترل پنل و سپس انتخاب Administrativr Tools، بیابید.

برای استفاده از این برنامه، هارد خود را انتخاب کرده و در گوشه سمت راست پایین پنجره مربوطه، گزینه بهینه‌سازی (Optimize) را انتخاب کنید.

5: حذف درایورهای قدیمی

ویندوز، درایورهای قدیمی خود را حفظ می‌کند و این مسئله می‌تواند در کاهش سرعت کامپیوتر، نقش مستقیم داشته باشد. نتیجه نصب درایورهای مختلف، چیزی به غیر از سنگین شدن دستگاه و در نتیجه کاهش سرعت، نخواهد بود.

6: لیست شروع خود را تازه کنید

لیست شروع خود را تازه کنید

تمام کاربران می‌دانند که سرعت اجرای ویندوز، همواره پایین‌تر از macOS، لینوکس و Chrome OS است؛ علت این مسئله را می‌توان تعداد برنامه‌هایی دانست که ویندوز هنگام شروع به کار، قصد دارد که راه‌اندازی کند. البته فراموش نکنید که بیشتر این برنامه‌ها، ضروری نیستند.

شما می‌توانید به منظور پاک کردن لیست، کلیدهای ترکیبی Ctrl + Alt + Delete را فشار دهید و در ادامه، Task Manager را انتخاب کنید. در پنجره جدید، باید روی جزئیات بیشتر، کلیک کنید، سپس تب StartUp را در بالای صفحه، انتخاب کنید.

هم اکنون باید به دنبال تمام برنامه‌هایی باشید که ویندوز، سعی در اجرای آن‌ها دارد. شما می‌توانید به منظور غیرفعال کردن برنامه‌ها، ردیف موردنظرتان را انتخاب و روی گزینه غیرفعال کردن (Disable) کلیک کنید.

7: فولدر AppData را پاکسازی کنید

فولدر AppData را پاکسازی کنید

هنگامی که یک برنامه را از کامپیوتر حذف می‌کنید، اطلاعات یا بهتر بگوییم، دیتای مربوط به آن در سیستم، باقی می‌ماند. یکی از رایج‌ترین فولدرهایی که مکان ذخیره دیتای موردنظر است، فولدر AppData نام دارد. این فولدر به صورت پیش‌فرض، پنهان است. شما می‌توانید این فولدر را با ورود به درایو C، سپس فولدر Users و در ادامه انتخاب AppData، بیابید.

توجه داشته باشید درون فولدر اصلی، سه پوشه دیگر قرار دارد که شامل Local و Roaming و همچنین LocalLow می‌شود. اطمینان حاصل کنید که هر سه فولدر را مورد بررسی قرار داده‌اید. تمام اطلاعات را حذف نکنید، مگر آن که از بی‌خطر بودن آن‌ها، اطمینان حاصل کرده باشید.

در صورتی که نمی‌خواهید ریسک مربوط به پاکسازی اطلاعات برنامه‌ها را بپذیرید، می‌توانید از برنامه Geek Unistaller کمک بگیرید. در حقیقت می‌توان این برنامه را به عنوان یکی از ابزارهای کاربردی و البته رایگان ویندوز دانست که تاثیر زیادی در افزایش سرعت کامپیوتر خواهد داشت.

8: حذف فایل برنامه‌های قدیمی

یکی دیگر از مکان‌هایی که معمولا امکان پیدا کردن فایل‌های قدیمی برنامه‌ها وجود دارد، فولدر Program Files است. در بیشتر دستگاه‌ها، شاهد دو فولدر با این نام هستیم که می‌توانید آن‌ها را در درایو C، پیدا کنید.

دقیقا مشابه فولدر AppData، می‌توانید کلیه فایل‌هایی که احساس می‌کنید اضافی هستند و باعث کند شدن سرعت کامپیوتر شده‌اند را انتخاب و سپس حذف کنید.

9: پاکسازی رجیستری

پاکسازی رجیستری

احتمالا شما روایت‌های ترسناکی درباره پاک‌کننده‌های رجیستری شنیده باشید، اما حقیقت چیست؟

اگر بخواهیم یک مثال برای شما بیاوریم تا بتوانید این موضوع را بهتر متوجه شوید، باید اشاره‌ای به یک کتابخانه داشته باشیم؛ هر اندازه کتابخانه بزرگ‌تر باشد، مدت زمان بیشتری هم طول می‌کشد تا بتوانید خواسته خود را پیدا کنید. بدین ترتیب، هر اندازه پرونده‌های ناخواسته در رجیستری شما بیشتر شود، برای یافتن ورودی‌های موردنیاز به ویندوز، مدت زمان بیشتری نیاز خواهد بود.

نکته: حذف اشتباه رجیستری می‌تواند نتایج منفی زیادی هم برای کامپیوتر شما به دنبال داشته باشد. قبل از ادامه کار، بهتر است یک بار از تمام داده‌های رجیستری خود، پشتیبان تهیه کنید.

10: پاکسازی تمام حافظه کش

ویندوز 10 را می‌توان سرشار از حافظه نهان (حافظه کش) عنوان کرد. شما می‌توانید برنامه C-Cleaner را دانلود و نصب کنید. با این که برنامه C-Cleaner می‌تواند حافظه کش را حذف کند، اما توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهید و از سایر روش‌ها برای افزایش سرعت سیستم، استفاده کنید.

11: ارتقاء کامپیوتر

یکی دیگر از روش‌های افزایش سرعت کامپیوتر را می‌توان ارتقاء قطعات کامپیوتر همانند حافظه رم یا پردازنده عنوان کرد. انجام این کار نیازمند هزینه بوده و در ادامه کار، قطعا سیستم‌های مختلفی را به شما با قیمت‌های مختلف، پیشنهاد خواهیم داد تا بتوانید قطعات موردنظر را خریداری و سیستم خود را جمع کنید.

جمع‌بندی

کاهش سرعت کامپیوتر می‌تواند دلایل مختلف و متعددی داشته باشد، اما پاکسازی ویندوز کامپیوتر می‌تواند تا حد زیادی موجب رفع مشکل شود. ما در گوشی ریویو سعی کردیم تا 11 مورد از این موارد را مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که در زمینه رفع مشکل کاهش سرعت کامپیوتر، تجربه دارید، می‌توانید آن را با ما و سایر کاربران در گوشی ریویو، اشتراک‌گذاری کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *