کار نکردن هدفون در ویندوز 10

اگر با کار نکردن هدفون در ویندوز 10 مواجه هستید، می‌توانید روش‌های زیر را برای رفع و برقراری اتصال میان هدفون و کامپیوتر استفاده کنید.

استفاده از هدفون در کامپیوتر می‌تواند دردسرهای خاص خود را هم داشته باشد. در حقیقت درایورها ممکن است با یکدیگر درگیر شوند و همین مسئله می‌تواند کار نکردن هدفون را پس از اتصال به کامپیوتر به دنبال داشته باشد. در صورتی که هدفون خود را به کامپیوتر متصل کردید، اما عملکرد خوبی نداشت یا اتصال به خوبی برقرار نشد، نگران نباشید و مراحل زیر را که آموزش خواهیم داد، مورد بررسی قرار دهید.

عیب‌یابی را جدی بگیرید

قبل از اینکه بخواهید به سراغ راه‌حل نرم افزاری بروید، ابتدا باید ارتباط میان مشکل و سخت افزار را در صورت امکان، بررسی کنید. در صورتی که مشکل کار نکردن هدفون پس از اتصال به کامپیوتر از سخت افزار باشد، روش‌های زیر کارایی نخواهند داشت.

یکی از مهم‌ترین مسائل سخت افزاری که می‌تواند در کار نکردن هدفون تاثیر مستقیم داشته باشد، خرابی پورت یا خرابی جک هدفون است. در صورتی که خرابی از سوکت مربوط به هدفون باشد و امکان تعمیر کردن آن هم وجود نداشته باشد، باید به فکر خرید یک هدفون جدید باشید.

در صورتی که هدفون خود را به یک کامپیوتر دیگر هم متصل کردید و کار کرد، قطعا عیب از پورت دستگاه است.

تنظیم کردن هدفون به عنوان دستگاه پیش‌فرض

یکی دیگر از بخش‌های مهمی که امکان دارد برای عملکرد هدفون خود نیاز به تغییرات داشته باشید، پنجره Sound است. بهترین روش برای ورود به این بخش، راست کلیک کردن روی نماد بلندگو واقع در گوشه ویندوز بوده و در ادامه هم باید روی تنظیمات صدا (Sound Settings) کلیک کنید.

در پنجره تنظیمات صدا، باید روی گزینه مدیریت دستگاه‌های صدا (Manage Sound Devices) کلیک کنید و غیرفعال بودن احتمالی هدفون را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که هدفون شما غیرفعال است، باید روی آن کلیک کرده و گزینه فعال‌سازی (Enable) را انتخاب کنید.

رفع مشکل کار نکردن هدفون در ویندوز 10 - 1

برای تنظیم هدفون به عنوان دستگاه صوتی پیش‌فرض، باید به صورت خودکار و هنگام اتصال، جابه‌جا شوید و به فهرست تنظیمات صدا (Sound Settings) بازگردید. در این بخش هم روی گزینه Choose your Output Device کلیک کرده و هدفون موردنظرتان را از لیست مربوطه انتخاب کنید.

رفع مشکل کار نکردن هدفون در ویندوز 10 - 2

در ادامه با کلیک روی نماد بلندگو واع در سمت اعلان نوار وظیفه و انتخاب دستگاه صوتی موردنظرتان، می‌توانید دستگاه صوتی پیش‌فرض خود را تغییر دهید.

بروزرسانی، نصب مجدد یا جایگزین کردن درایورهای صوتی

در صورتی که هدفون خود را به کامپیوتر مبتنی بر ویندوز 10 متصل کنید و یک صدای آرام کوچک و کوتاه را بشنوید، خبر خوب این است که مشکل سخت افزاری وجود ندارد و خبر بد این است که هنگام ارسال صدا از کامپیوتر به هدفون، مشکل خاصی وجود دارد.

برای رفع این مشکل، باید وارد مدیر دستگاه (Device Manage) شوید، سپس وارد بخش صدا، ویدیو و کنترل‌های بازی (Sound, Video and Game Controllers) شوید تا بتوانید درایور صوتی موردنظرتان را انتخاب کنید.

رفع مشکل کار نکردن هدفون در ویندوز 10 - 3

با راست کلیک روی درایور، گزینه بروزرسانی درایور (Update Driver) را انتخاب کنید. در ادامه خواهید دید که جستجوی خودکار درایور صوتی آغاز خواهد شد. در صورت عدم موفقیت، باید روی درایور راست کلیک کرده و سپس دستگاه را غیرفعال کنید. سرانجام می‌توانید با انتخاب گزینه Properties از فهرستی که به واسطه راست کلیک کردن مشاهده می‌شود، برگه درایور (Driver) را انتخاب کرده تا بتوانید روی گزینه Roll Back Driver کلیک کنید.

رفع مشکل کار نکردن هدفون در ویندوز 10 - 4

برخی کاربران استفاده از روش‌های زیر را هم به عنوان راه‌حل کار نکردن هدفون متصل شده به کامپیوتر معرفی کرده‌اند. در پنجره بروزرسانی درایور (Update Driver)، باید روی گزینه Browse my Computer for Driver Software کلیک کنید، سپس گزینه Let Me Pick From a List کلیک کرده تا بتوانید گزینه High Definition Audio Device را انتخاب کنید.  این امکان وجود دارد که یک پیام هشدار مبنی بر عدم سازگاری هم مشاهده کنید؛ پیام را نادیده گرفته و عملیات را ادامه دهید تا مراحل نصب درایور، تکمیل شود.

تغییر فرمت پیش‌فرض هدفون‌ها

در پنجره صدا باید روی برگه Playback کلیک کنید. در ادامه روی هدفون، راست کلیک کرده تا بتوانید گزینه Properties و پس از آن هم گزینه Advanced را انتخاب کنید.

سعی کنید با فرمت پیش‌فرض هدفون، اندکی بازی کنید و پس از هر بار تغییر، روی گزینه تست (Test) کلیک کنید تا شرایط رفع مشکل را بررسی نمایید.

رفع مشکل کار نکردن هدفون در ویندوز 10 - 5

HD Audio را نسبت به AC97 انتخاب کنید

AC97 و HD Audio را می‌توان دو استاندارد صوتی عنوان کرد که به طور کلی در بسیاری از رایانه‌های رومیزی به درگاه ورودی 3.5 میلی‌متری متصل می‌شوند. با فرض اینکه تمام موارد به درستی تنظیم شده‌اند، باید وارد ابزار درایور صوتی خود شوید و از صحیح بودن تنظیمات اتصال (Connector Settings) اطمینان حاصل کنید.

ابزار صوتی ما در هنگام تنظیم مقاله، Realtek HD Audio Manager است. شما باید این گزینه را باز کرده و روی تنظیمات (Settings) موجود در گوشه سمت راست قسمت بالا، کلیک کنید. در ادامه کار و در قسمت پایین (Connector Settings)، گزینه HD Audio Front Panel را انتخاب کنید.

رفع مشکل کار نکردن هدفون در ویندوز 10 - 6

در حالی که در این بخش حضور دارید، می‌توانید به جای تعویض بلندگوهای خود با علامت زدن باکس موردنظر که با رنگ قرمز هم مشخص کرده‌ایم، هدفون را به عنوان دستگاه صوتی دوم تعیین و مورد استفاده قرار دهید.

رفع مشکل کار نکردن هدفون در ویندوز 10 - 7

با روش‌های ذکرشده می‌توانید مشکل کار نکردن هدفون در ویندوز 10 را به سادگی رفع کنید.

امیدواریم توانسته باشیم روش‌های خوبی را برای رفع مشکل، ارائه دهیم. در صورتی که روش‌های بهتری را برای رفع مشکل کار نکردن هدفون در ویندوز 10 سراغ دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *