11 علت دانلود نشدن فایل در واتساپ + راه حل

  • توسط مصطفی آرایشگر
  • ۱ ماه پیش
  • ۰
11 علت دانلود نشدن فایل در واتساپ + راه حل

آیا با مشکل دانلود نشدن فایل در واتساپ مواجه هستید؟ ما 11 علت دانلود نشدن فایل در واتساپ اندروید و آیفون را با راه حل آموزش خواهیم داد.

آیا در دانلود فایل‌های تصویری و ویدیویی که از طریق واتساپ برای شما ارسال می‌شوند، مشکل دارید؟ در این مقاله از مجله فناوری گوشی ریویو قصد داریم راه حل دانلود نشدن فایل در واتساپ را به شما آموزش دهیم تا بتوانید در صورت بروز آن، مشکل را به سادگی حل کنید؛ با ما همراه تا پاسخ علت باز نشدن عکس در واتساپ را دریابید.

1: وضعیت اینترنت را بررسی کنید

هنگامی که قصد دارید از یک برنامه نیازمند به اینترنت استفاده کنید، باید بررسی کنید که آیا اینترنت به درستی عمل می‌کند یا خیر! عمل نکردن اینترنت می‌توانید یکی از دلایل بروز مشکل در برنامه‌های مبتنی بر اینترنت باشد.

سعی کنید از برنامه‌های دیگر در تلفن خود استفاده کنید و بررسی کنید که آیا آن‌ها می‌توانند به اینترنت دسترسی داشته باشند؟! همچنین شما می‌توانید از یک مرورگر خود برای باز کردن وب سایت موردنظرتان استفاده کنید. در صورتی که سایر برنامه‌ها مشکل اتصال مشابه را داشته باشند، باید ایراد کار را در اینترنت خود جستجو کنید.

علت دانلود نشدن فایل در واتساپ - 1

رفع مشکل اتصال وای فای

با خاموش کردن روتر وای فای خود و روشن کردن مجدد آن می‌توانید وضعیت اینترنت را بررسی کنید. اگر مشکل اتصال با روشن شدن مجدد روتر ادامه داشته باشد، باید از یک متخصص شبکه کمک بگیرید.

رفع مشکل اینترنت همراه

سعی کنید گوشی موبایل را خاموش کرده و مجددا روشن کنید. اگر کمکی نکرد، حالت هواپیما را روشن کرده تا و مجددا غیرفعال کنید تا مشکل حل شود. در صورتی که کماکان نمی‌توانید فایل‌های رسانه‌ای را در واتساپ دانلود کنید، سرعت اتصال داده تلفن همراه خود را افزایش دهید.

2: فضای ذخیره‌سازی دستگاه را بررسی کنید

اگر عکس یا ویدیوها در واتساپ دانلود نمی‌شوند، بررسی فضای ذخیره‌سازی دومین کاری است که باید انجام شود. اگر فضای کافی در حافظه ذخیره‌سازی داخلی یا خارجی وجود نداشته باشد، نمی‌توانید فایل‌ها را از واتساپ یا سایر برنامه‌ها دانلود کنید.

در صورتی که نمی‌توانید تصاویر واتساپ را دانلود کنید و کماکان با فضای ذخیره‌سازی خود مشکل دارید، لازم است تدابیر دیگری را مدنظر قرار دهید. فرض کنید قصد دارید یک ویدیو 50 مگابایت را دانلود کنید و این در حالی است که فقط 40 مگابایت فضای ذخیره‌سازی در اختیار دارید؛ واضح است که این کار انجام نخواهد شد.

برای اندروید، برنامه فایل منیجر گوشی را راه‌اندازی کرده و بررسی کنید که گوشی شما تا چه اندازه فضای ذخیره‌سازی در اختیار دارد. همچنین شما می‌توانید وارد تنظیمات شوید و در ادامه از بخش درباره تلفن (About Phone)، فضای ذخیره‌سازی را در نوار جستجو مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

در حالت ایده‌آل، فضای ذخیره‌سازی موجود در تلفن شما باید برای گنجاندن فایل رسانه‌ای که می‌خواهید دانلود کنید، کافی باشد. اگر حافظه گوشی اندروید شما کم است، راه‌های مختلف برای آزاد کردن فضای ذخیره‌سازی و ایجاد فضا به منظور قرارگیری انواع فایل‌های ویدیویی واتساپ وجود دارد.

در صورتی که از آیفون یا آیپد استفاده کنید، باید وارد تنظیمات (Settings) شوید و از بخش General، گزینه آیفون iPhone Storage را انتخاب کرده تا ببینید چه اندازه از فضای ذخیره‌سازی را استفاده کرده‌اید و چه مقدار باقی مانده است.

3: مجوزهای دسترسی برنامه را بررسی کنید

مجوزهای دسترسی برنامه را بررسی کنید

این یکی دیگر از بررسی‌های مهم مرتبط با فضای ذخیره‌سازی است که در صورت دانلودن نشدن فایل در واتساپ باید انجام دهید. اگر واتساپ به فضای ذخیره‌سازی یا عکس‌های گوشی شما دسترسی نداشته باشد، هنگام تلاش برای دانلود با پیغام نمایش داده شده مواجه خواهید شد. برای حل این مشکل باید دسترسی‌های لازم را به برنامه ارائه کنید.

ارائه دسترسی به واتساپ در اندروید

برای صدور مجوز دسترسی برنامه واتساپ در اندروید باید وارد تنظیمات شوید و از بخش برنامه‌ها (Apps)، واتساپ (Whatsapp) را پیدا کرده و از بخش مجوزهای برنامه (App Permissions)، ذخیره‌سازی (Storage) را انتخاب کرده و روی اجازه دادن (Allow) ضربه بزنید.

ارائه دسترسی به واتساپ در آیفون

برنامه تنظیمات را اجرا کرده و گزینه Privacy را انتخاب کنید. در مرحله بعد باید تصاویر (Photos) را انتخاب کنید. هم اکنون واتساپ (Whatsapp) را از لیست برنامه‌ها انتخاب کرده و مطمئن شوید که کلیه تصاویر انتخاب شده‌اند.

4: واتساپ را به صورت کامل متوقف کنید

هنگامی که یک برنامه دچار مشکل شود یا برخی از ویژگی‌های آن به درستی عمل نکند، بستن اجباری (Force Close) می‌تواند به عنوان یک راهکار دقیق به حساب آید. برای انجام این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید که آموزش دانلود نشدن عکس در واتساپ هم به حساب می‌آید.

بستن اجباری واتساپ در اندروید

وارد تنظیمات گوشی شوید و از بخش برنامه‌ها (Apps)، مدیریت برنامه‌ها (Manage Apps) را انتخاب کنید. در گام بعد باید روی برنامه واتساپ ضربه بزنید. در نهایت روی نماد بستن اجباری (Force Stop) ضربه بزنید و در بخش اعلان‌ها، تایید (Ok) را بزنید. این روش ممکن است در گوشی هوشمند اندروید شما متفاوت باشد.

بستن اجباری واتساپ در آیفون

شما باید روی کلید فیزیکی هوم دوباره کلیک کنید یا انگشت خود را از پایین صفحه دستگاه به سمت بالا بکشید و هنگامی که پیش نمایش برنامه‌ها روی صفحه ظاهر شدند، انگشت خود را رها کنید. برای بستن اجباری پیش نمایش واتساپ، انگشت خود را به سمت بالا بکشید.

5: گوشی را مجددا راه‌اندازی کنید

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث بروز مشکل و دانلود نشدن فایل واتساپ شود، دستگاه خود را خاموش کرده و وقتی دوباره روشن شد، مجددا برای دانلود فایل در واتساپ اقدام کنید.

6: خرابی سرورهای واتساپ

گاهی وقت‌ها دلیل دانلود نشدن رسانه در واتساپ به شما و گوشی مرتبط نیست. احتمالا خرابی سرورهای واتساپ موجب بروز مشکل شده است. شما می‌توانید از پلتفرم‌های شخص ثالث همانند DownDetector برای بررسی مشکل سرورهای واتساپ اقدام کنید.

7: آپدیت واتساپ را انجام دهید

یکی دیگر از اقداماتی که می‌تواند مشکل دانلود نشدن فایل در واتساپ را حل کند، بروزرسانی آن است. شما برای این کار می‌توانید به سادگی وارد گوگل پلی شوید و این اقدام را انجام دهید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید از سایر وب سایت‌های شخص ثالث همانند APKPure هم استفاده کنید.

8: فعال کردن ذخیره سازی عکس یا ویدیو در واتساپ آیفون

در صورتی که تصاویر و فایل‌های ویدیویی به صورت خودکار در آیفون ذخیره نمی‌شوند، باید مطمئن شوید که قابلیت Save to Camera Roll را فعال‌سازی کرده‌اید. برای انجام این کار باید وارد تنظیمات (Settings) شوید و از بخش Chats، گزینه Save to Camera Roll را فعال کنید.

همچنین شما می‌توانید واتساپ را به گونه‌ای پیکربندی کنید که فایل‌های رسانه‌ای را از پیام‌های فردی یا گروهی به صورت خودکار ذخیره‌سازی کنید. شما باید وارد چت شوید و در ادامه به صفحه اطلاعات تماس یا گروه وارد شوید. هم اکنون گزینه Save to Camera Roll را انتخاب کرده و از میان گزینه‌ها، Always را انتخاب کنید.

9: تاریخ و زمان گوشی را بررسی کنید

در صورتی که تاریخ و زمان گوشی بروزرسانی نشده باشد با مشکل دانلود نشدن فایل در واتساپ مواجه خواهید شد. شما می‌توانید گوشی را به اینترنت متصل کرده و بدین ترتیب، آپدیت تاریخ و زمان به صورت خودکار انجام می‌شود.

برای انجام این کار باید در گوشی اندروید وارد تنظیمات شوید و از بخش سیستم (System)، تاریخ و زمان (Date & Time) را انتخاب کنید. در سیستم عامل iOS باید وارد سیستم شوید و از بخش عمومی (General)، گزینه تاریخ و زمان (Date & Time) را انتخاب کنید.

10: تنظیم مجدد تنظیمات شبکه

اگر پس از امتحان همه راه‌حل‌های بالا، کماکان مشکل ادامه پیدا کرد، تنظیمات شبکه دستگاه را بازنشانی کنید، علی‌الخصوص اگر هنگام استفاده از وای فای یا داده تلفن همراه دچار مشکل هستید.

اگر از دستگاه اندروید استفاده می‌کنید، وارد تنظیمات شوید و از بخش اتصال و اشتراک‌گذاری (Connection & Sharing)، گزینه ریست وای فای (Reset Wi-Fi) را انتخاب کنید.

اگر از آیفون استفاده می‌کنید، وارد تنظیمات شوید و از بخش General باید روی گزینه Reset Network Settings ضربه بزنید. هم اکنون پسورد را وارد کرده و مجددا گزینه ریست را انتخاب کنید.

11: واتساپ را مجددا نصب کنید

در صورتی که کلیه روش‌های گفته شده را انجام دادید، اما مشکل حل نشد، باید از طریق تنظیمات دستگاه، برنامه واتساپ را بیابید و حذف کنید. البته حذف کردن باید شامل Clear Cache و Clear Data باشد. در ادامه واتساپ را مجددا دانلود و نصب کنید تا مشکل حل شود.

جمع بندی

دانلود نشدن فایل در واتساپ می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما در این مقاله از گوشی ریویو سعی شد بهترین روش های حل مشکل دانلود نشدن فایل در واتساپ را به شما آموزش دهیم تا بدین ترتیب، دیگر این مشکل را تجربه نکنید.

مطالب پیشنهادی:

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *