4 روش تضمینی بررسی سلامت کامپیوتر و لپ تاپ

 • توسط مصطفی آرایشگر
 • ۷ ماه پیش
 • ۰
4 روش تضمینی بررسی سلامت کامپیوتر و لپ تاپ

آیا قصد دارید بررسی سلامت کامپیوتر یا لپ تاپ را انجام دهید؟ در این مقاله 4 روش بررسی سلامت کامپیوتر را آموزش خواهیم داد.

معمولا کاربران تا زمانی که کامپیوتر آن‌ها دچار مشکل نشود، سراغ بررسی مشکلات احتمالی و سلامت دستگاه نخواهند رفت. با این حال تعدادی تست ساده وجود دارد که کاربران می‌توانند وضعیت سلامت کامپیوتر را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند؛ انجام این کار می‌تواند قبل از خراب شدن کامپیوتر باعث شناسایی مشکلات احتمالی و پیشگری از آسیب‌دیدگی سایر بخش‌های دستگاه خواهد شد. در این مقاله با آموزش روش های بررسی سلامت کامپیوتر در کنار شما خواهیم بود؛ با ما در مجله فناوری گوشی ریویو همراه باشید.

نکته مهم: با این که تست آنلاین قطعات کامپیوتر توسط برنامه‌ها و سرویس‌های گوناگون انجام می‌شود، اما توصیه می‌کنیم از روش‌های استاندارد برای انجام این کار استفاده کنید. در این مقاله روش‌های استاندارد و کارآمد را به شما معرفی خواهیم کرد.

1: استفاده از Performance Monitor

توجه داشته باشید که Performance Monitor یک ابزار داخلی ویندوز بوده که به شما اجازه می‌دهد عناصر مختلف رایانه شخصی خود همانند شبکه، رم و دیسک را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. در حالی که کارهای مختلفی می‌توانید با Performance Monitor انجام دهید، اما دو عنصر مهم برای بررسی سلامت رایانه شخصی شامل گزارش‌های System Diagnotics و System Performance می‌شود.

این گزارش‌ها به شما تجزیه و تحلیل دقیقی از روش اجرای اجزای مختلف سیستم خواهد داد. درک داده‌ها نمی‌تواند کار ساده‌ای باشد، اما هنگامی که گزارش‌ها را مطابق یک برنامه منظم اجرا کنید، می‌توانید متوجه روندها و تغییرات شوید. برای اکثر کاربران می‌تواند انجام این کار به صورت ماهانه مناسب باشد.

 • با گشودن منوی استارت (Start) و تایپ Performance می‌توانید وارد برنامه شوید. همچنین امکان فشار دادن کلیدهای Win + R و تایپ عبارت Perfmon وجود دارد. بعد از انجام این کار باید روی کلید تایید (Ok) کلیک کنید.

استفاده از Performance Monitor برای سلامت کامپیوتر - 1

 • هم اکنون بخش Data Collector Sets را گسترش داده و سپس سیستم (System را بازگشایی کنید.

استفاده از Performance Monitor برای سلامت کامپیوتر - 2

 • یک گزارش را با راست کلیک روی System Daignostics و انتخاب Start شروع کنید. پس از اجرای اولین گزارش، باید فرایند عملکرد سیستم (System Performance) را تکرار کنید.

استفاده از Performance Monitor برای سلامت کامپیوتر - 3

 • برای تکمیل هر گزارش باید حدودا یک دقیقه وقت بگذارید. پس از اتمام، گزارش‌ها (Reports) و سپس سیستم (System) را برای مشاهده آخرین گزارش‌ها گسترش دهید.

استفاده از Performance Monitor برای سلامت کامپیوتر - 4

 • برای مشاهده جزئیات باید روی هر گزارش کلیک کنید.

استفاده از Performance Monitor برای سلامت کامپیوتر - 5

یکی از ویژگی‌های اضافی Performance Monitor را باید نمایشگر منابع (Resource Monitor) دانست. شما می‌توانید از این قابلیت برای مشاهده عملکرد در زمان واقعی برای استفاده پردازنده، حافظه، دیسک و شبکه استفاده کنید. فراموش نکنید که این قابلیت شباهت زیادی به Task Manager دارد، اما جزئیات بیشتری را نمایش می‌دهد.

 • در حالی که می‌توانید Resource Monitor را در Performance Monitor بیابید، باید منوی استارت را بازگشایی کرده و عبارت Resource Monitor را تایپ کرده و نتیجه را بیابید.

استفاده از Performance Monitor برای سلامت کامپیوتر - 6

 • این ابزار از لحظه‌ای که شما آن را راه‌اندازی می‌کنید، نظارت روی سلامت دسکتاپ را آغاز خواهد کرد که می‌تواند مشکلات احتمالی را تشخیص و گزارش دهد.

استفاده از Performance Monitor برای سلامت کامپیوتر - 7

2: استفاده از برنامه PC Health Check

برنامه PC Health Check با این هدف تولید شده که کاربران ویندوز 10 بتوانند ببینند که آیا رایانه شخصی آن‌ها با ویندوز 11 سازگار است یا خیر. این ابزار رایگان اطلاعات مهم و عمیقی را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد، اما می‌تواند اطلاعات مختلف همانند طول عمر دستگاه، مقدار حافظه سلامت و سایر موارد را نمایش دهد. در صورتی که زمان روشن شدن کامپیوتر طولانی شود ، ممکن است دستگاه با مشکلات خاص مواجه شده باشد.

 • برنامه PC Health Check را از مایکروسافت دانلود و نصب کنید. در صورتی که قبلا از ویندوز 11 استفاده می‌کنید، امکان دارد این برنامه درون دستگاه قرار داشته باشد. کاربران ویندوز 10 ممکن است با آخرین بروزرسانی، این برنامه را دریافت کرده باشند. در صورتی که مطمئن نیستید، منوی استارت را بازگشایی کرده و عبارت PC Health Check را تایپ کنید.
 • پس از ورود به برنامه باید روی گزینه هم اکنون بررسی کن (Check Now) کلیک کنید تا یک اسکن از سیستم شما اجرا شود.

استفاده از برنامه PC Health Check - 1

 • برای کسب اطلاعات بیشتر و راه‌هایی برای افزایش سلامت و طول عمر کامپیوتر باید روی گزینه جزئیات بیشتر کلیک کنید تا بتوانید بخش‌های مختلف را توسعه دهید.

تصویر

3: اجرای Sleep Study

هنگامی که کامپیوتر خود را روی حالت Sleep یا در حالت آماده به کار قرار می‌دهید، در پشت صحنه چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است؟ شما می‌توانید با اجرای Sleep Study به خوبی شرایط و وضعیت دستگاه را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

 • کلیدهای Win + R را فشار داده و عبارت cmd را تایپ کنید.

اجرای Sleep Study برای بررسی سلامت کامپیوتر - 1

 • در صورتی که حساب کاربری شما دارای امتیازهای ادمین نیست یا پیام خطایی درباره حقوق سرپرست دریافت می‌کنید، وارد استارت شوید و عبارت Command Prompt را جستجو کرده و در قسمت موردنظر گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

اجرای Sleep Study برای بررسی سلامت کامپیوتر - 2

 • شما می‌توانید گزارش را در هر بخشی که بخواهید ذخیره‌سازی کنید، اما برای این مثال، گزارش را به دسکتاپ ارسال خواهم کرد. این بدان معنا است که قبل از اجرای دستور مطالعه حالت خواب باید دایرکتوری موجود در خط فرمان را تغییر دهید.
 • برای جابه‌جایی از ویندوز به فولدر Users باید عبارت زیر را تایپ کنید. (در صورتی که درایو C دارای ویندوز نیست، می‌توانید C را به حرف درایو خود تغییر دهید)

اجرای Sleep Study برای بررسی سلامت کامپیوتر - 3

در ادامه باید عبارت زیر را وارد کنید، اما فقط باید نام کاربری را با نام کاربری خود جایگزین کنید.

اجرای Sleep Study برای بررسی سلامت کامپیوتر - 4

 • برای مشاهده نتایج روی گزارش‌های دسکتاپ، دو بار کلیک کنید. به صورت پیش‌فرض نتایج مربوط به سه روز خواهد بود. در صورتی که هرگز لپ تاپ خود را از برق نکشیده‌اید، شارژ باتری را مشاهده نخواهید کرد، اما می‌توانید برای مشاهده نوسانات انرژی به پایین صفحه بروید.

اجرای Sleep Study برای بررسی سلامت کامپیوتر - 5

 • خطوط نارنجی، قرمز و بنفش قابل توجه هستند؛ در حقیقت این خطوط به ترتیب معنای فعالیت متوسط، زیاد و خاموشی غیرعادی را می‌دهند.

اجرای Sleep Study برای بررسی سلامت کامپیوتر - 6

4: نرم افزار تست سلامت قطعات کامپیوتر

یکی دیگر از اقداماتی که کاربران می‌توانند برای بررسی سلامت کامپیوتر انجام دهند، دانلود و نصب برنامه CCleaner است. البته برنامه‌های زیادی برای بررسی سلامت کامپیوتر یا لپ تاپ در دسترس قرار دارد، اما این اپلیکیشن می‌تواند مزایای زیادی برای کاربران داشته باشد. کافی است برنامه را دانلود و نصب کرده تا بتوانید از قابلیت‌های مختلف آن استفاده کنید. البته فراموش نکنید که به لطف این برنامه‌ها می‌توان تست آنلاین سلامت قطعات کامپیوتر را انجام داد.

جمع‌بندی

بدون تردید بررسی سلامت کامپیوتر یا لپ تاپ می‌تواند در افزایش طول عمر کامپیوتر یا افزایش طول عمر لپ تاپ تاثیر زیادی داشته باشد. در این مقاله سعی کردیم بهترین روش های بررسی سلامت لپ تاپ یا کامپیوتر را به شما آموزش دهیم تا بتوانید طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید.

مطالب پیشنهادی:

آموزش غیر فعال کردن آپدیت خودکار برنامه ها در اندروید + تصویری

آموزش گام به گام پاک کردن کش برنامه های اندروید + تصویری

نقد و بررسی شیائومی 12 اس اولترا (Xiaomi 12S Ultra)

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *