بررسی سلامت باتری لپ تاپ + معرفی 6 برنامه کاربردی

بررسی سلامت باتری لپ تاپ و عمر باتری لپ تاپ اهمیت زیادی دارد و در این مقاله 6 برنامه برای بررسی سلامت باتری لپ تاپ را آموزش خواهیم داد.

باتری لپ تاپ یک قطعه سخت افزاری مهم بوده که معمولا کمتر از سلامت آن باخبر هستیم. همچنین لپ تاپ مبتنی بر ویندوز هم اطلاعات بسیار کمی از سلامت باتری لپ تاپ نمایش می‌دهد. در صورتی که قصد دارید سلامت باتری لپ تاپ یا عمر باتری لپ تاپ را بدانید، بهتر است با روش‌های آن هم آشنا شوید. ما در این بخش از وب سایت گوشی ریویو قصد داریم با آموزش روش‌های بررسی سلامت باتری لپ تاپ در کنار شما باشیم.

علت بررسی سلامت باتری لپ تاپ چیست؟

باتری یک وسیله شیمیایی قابل حمل با منابع محدود است. در حقیقت یک باتری به دلیل ماهیت خود، پاسخ‌های پیچیده ولتاژ به بار، دما و سن سلول را کنترل خواهد کرد. سلامت باتری لپ تاپ می‌تواند تاثیر زیادی روی عملکرد دستگاه و زمان اجرا داشته باشد.

دلایل زیادی برای بررسی سلامت باتری لپ تاپ وجود دارد که می‌توان موارد زیر را به عنوان مهم‌ترین آن‌ها دانست:

 • شما یک نقطه شروع برای گردش کار مدیریت انرژی زیر فشار و محیط‌های مختلف دریافت خواهید کرد.
 • ظرفیت باتری در طول زمان تغییر خواهد کرد و به همین علت، نشانگر شارژ نمایش متناقض از میزان شارژ باتری خواهد داشت. هنگامی که این اتفاق رخ دهد، باید کالیبره کردن باتری را انجام دهید.
 • استفاده نادرست از باتری می‌تواند طول عمر آن را کاهش دهد. هنگامی که شروع به نظارت روی سلامت باتری کنید، می‌توانید اقدامات اصلاحی گوناگونی را برای افزایش طول عمر باتری انجام دهید.
 • انجام این کار می‌تواند در زمینه جلوگیری از بروز سایر مشکلات همانند شارژ نشدن لپ تاپ هنگام اتصال به برق هم موثر باشد.

1: گزارش Powercfg Battery

بررسی سلامت باتری لپ تاپ + معرفی 6 برنامه کاربردی - 1

دستور Powercfg یک ابزار مخفی ویندوز است. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار مخفی، یک گزارش دقیق از تاریخچه عملکرد باتری لپ تاپ تهیه کنید که به شما اجازه می‌دهد کاهش ظرفیت باتری لپ تاپ را مشاهده کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

برای ایجاد گزارش باتری لپ تاپ باید کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشار دهید و بخش صدور فرمان (Command Prompt) را فشار دهید. سپس عبارت powercfg / batteryreport را تایپ کنید. در ادامه خواهید دید که دستور گزارش باتری در قالب HTML در اختیارتان قرار داده می‌شود.

C:\Users\Your_Username\battery-report.html

شما در این فایل می‌توانید موارد گوناگون همانند عمر باتری لپ تاپ را از زمان خرید تاکنون مورد بررسی قرار دهید. همچنین اطلاعات و آمار گوناگونی پیرامون حالت عملکرد دستگاه را هم مشاهده خواهید کرد که می‌تواند کمک موثری برای شما به حساب آید.

2: BatteryInfoView

بررسی سلامت باتری لپ تاپ + معرفی 6 برنامه کاربردی - 2

اپلیکیشن BatteryInfoView را باید یک برنامه کاربردی دانست که اطلاعات جامع و مهمی را درباره باتری لپ تاپ در اختیارتان قرار خواهد داد. در حقیقت این برنامه دارای دو جزء نمایشگر است. شما باید روی بخش View کلیک کرده و گزینه نمایش اطلاعات باتری (Show Battery Information) را انتخاب کنید تا بتوانید جزئیات مهم همانند ظرفیت طراحی شده، ظرفیت شارژ کامل، سلامت باتری، تعداد چرخه‌های شارژ و سایر موارد را بررسی کنید.

همچنین شما می‌توانید با انتخاب بخش View و در ادامه Show Battery Log، گزارش کامل تجزیه و تحلیل وضعیت توان، درصد ظرفیت، مقدار ظرفیت، نرخ، ولتاژ و سایر موارد را مشاهده کنید. با انجام این کار شما می‌توانید میزان تخلیه باتری را به خوبی متوجه شوید. همچنین شما می‌توانید اطلاعات باتری را به یک فایل TXT یا CSV برای مرجع صادر کنید.

مزایا:

 • اطلاعات دقیق باتری را در یک مکان مشاهده خواهید کرد.
 • برای مشاهده تغییرات در ظرفیت باتری امکان دریافت یک گزارش کامل وجود دارد.
 • گزینه Always on Top را علامت بزنید تا پنجره برنامه را برای نظارت روی باتری قرار دهید.

معایب:

 • عدم امکان دریافت گزارش باتری در یک محدوده تاریخی خاص
 • عدم نمایش نمودار پیشبینی میزان فرسودگی در طول زمان

لینک دانلود: BatteryInfoView

3: PassMark BatteryMon

بررسی سلامت باتری لپ تاپ + معرفی 6 برنامه کاربردی - 3

BatteryMon به شما اجازه می‌دهد با استفاده از نمودارهای گوناگون بتوانید میزان شارژ باتری لپ تاپ یا سلامت باتری لپ تاپ را کنترل کنید. محور عمودی Y سطح درصد شارژ و زمان نمونه‌برداری را در محور X افقی نمایش می‌دهد. شما می‌توانید فاصله زمانی نمونه‌برداری را از طریق Edit و انتخاب گزینه Configuration تغییر دهید.

خط سیاه میزان شارژ فعلی را نمایش می‌دهد. همچنین خط آبی روند را بر اساس نمونه‌های داده‌های برون‌یابی نمایش می‌دهد. خط قرمز مقایسه‌ای را با طول عمر آن به شما نمایش خواهد داد. قطعا برای مقایسه کوتاه مدت، خط قرمز بیشتر از حد معمول منحرف می‌شود.

مزایا:

 • سلامت باتری را با یک نمودار تجزیه و تحلیل و در سریع‌ترین زمان نمایش می‌دهد. شما داده‌هایی درباره میزان شارژ و دشارژ، زمان باقی‌مانده روی باتری، زمان کل و سایر موارد دریافت خواهید کرد.
 • اعلان‌ها را برای سطح باتری، ولتاژ و دما تنظیم کنید. شما می‌توانید از میان هشدارهای بازشو، داده‌های گزارش یا ایمیل را انتخاب کنید.
 • ظرفیت باتری فعلی را با داده‌های گذشته مقایسه و اندازه‌گیری خواهد کرد.

معایب:

 • این برنامه برای کسانی که نخستین بار اقدام به بررسی سلامت باتری لپ تاپ می‌کنند، پیچیده خواهد بود.
 • رابط کاربری قدیمی به نظر می‌رسد و استفاده از آن هم دشوار است. برای درک نمودار و داده‌های فایل Log نیازمند آزمایش‌های کمی است.

لینک دانلود: BatteryMon

4: Save Battery

بررسی سلامت باتری لپ تاپ + معرفی 6 برنامه کاربردی - 4

یک برنامه ساده برای بررسی سلامت باتری لپ تاپ که برای کار با تبلت‌ها و لپ تاپ‌های سرفیس طراحی شده است. صفحه اصلی وضعیت زیبا و متحرک شارژ / دشارژ را به شما نشان می‌دهد. اطلاعات باتری همانند ظرفیت طراحی، ظرفیت شارژ کامل، آخرین سری از متصل شدن به برق یا خاموش شدن و تقریبا زمان باقی‌مانده برای شارژ و دشارژ را نمایش می‌دهد.

برای نمایش درصد باتری در صفحه شروع، می‌توانید تم تیره را به تم روشن تغییر دهید و Tiles را فعال‌سازی کنید.

مزایا:

 • اعلان‌ها را برای شارژ کامل، باتری کم، شارژ و دشارژ در سطح خاص تنظیم کنید.
 • برای مشاهده تاریخچه شارژ و روشن شدن باتری با نمودار هم کافی است روی تاریخچه (History) کلیک کیند. شما می‌توانید لیست را برای مرجع صادر کنید.

معایب:

 • شما نمی‌توانید بازه زمانی نمونه‌برداری را سفارشی‌سازی کنید. نقاط مرجع داده‌ها بسیار کوچک هستند و مشاهده روند باتری را دشوار خواهند کرد.
 • این برنامه فقط می‌تواند داده‌های باتری را 30 روز نگه‌داری کند.

لینک دانلود: Save Battery

5: Smarter Battery

بررسی سلامت باتری لپ تاپ + معرفی 6 برنامه کاربردی - 5

مجموعه‌ای از ابزارهای تشخیصی برای نظارت روی سلامت باتری لپ تاپ ، انجام کالیبراسیون  و صادرات داده‌های مربوط به باتری برای مرجع را می‌توانید در Smarter Battery مورد استفاده قرار دهید. در حقیقت این برنامه تاریخچه ظرفیت باتری را در طول چرخه‌های شارژ و دشارژ، سطح سایش و تعداد چرخه دشارژ نمایش می‌دهد.

صفحه اطلاعات داده‌های ظرفیت باتری کامل را در مقایسه با ظرفیت طراحی، زمان تخلیه، تعداد چرخه، سطح سایش و وضعیت انرژی در حالت باتری یا برق متناوب را نمایش می‌دهد. همچنین صفحه کالیبره اطلاعات آماری میزان فرسودگی باتری لپ تاپ ، زمان استفاده، چرخه‌های تخلیه، چرخه‌های پس از کالیبراسیون و سایر موارد را نمایش خواهد داد.

مزایا:

 • شما در یک زمان می‌توانید حداثکر چهار باتری را بررسی کنید.
 • شما می‌توانید برای تغییر فاصله بزرگنمایی یا کوچک‌نمایی را انجام دهید.
 • شبیه‌سازی مکانیزم تخلیه برای افزایش سرعت فرایند کالیبراسیون هم امکان‌پذیر است.
 • تنظیم هشدارهایی برای اعلام شرایط بحرانی باتری و قرار دادن آن روی حالت آماده‌باش یا خواب زمستانی که می‌تواند کاربردی باشد.

معایب:

 • گزینه‌ها در همه صفحه پراکنده شده‌اند.
 • گاهی وقت‌ها ممکن است گیج‌کننده شود و با تنظیمات مدیریت انرژی داخلی در تضاد باشد.

لینک دانلود: Smarter Battery

6: Pure Battery Analytics

بررسی سلامت باتری لپ تاپ + معرفی 6 برنامه کاربردی - 6

یکی از بهترین برنامه‌هایی که برای پایش و بررسی سلامت باتری لپ تاپ توسعه پیدا کرده است، Pure Battery Analytics نام دارد. شما با استفاده از این اپلیکیشن می‌تواند شرایط و وضعیت باتری دستگاه خود را به خوبی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

صفحه آنالیز تغییر درصد باتری را در طول زمان و در چهار حالت گوناگون نمایش می‌دهد. همچنین این اپلیکیشن به شما اجازه می‌دهد اعلان‌ها را هنگام رسیدن به سطح مشخصی از شارژ و دشارژ تنظیم کنید.

مزایا:

 • برای نشان دادن روند میانگین نگه‌داری باتری در دوره انتخابی، نقشه حرارتی ایجاد کنید.
 • نمودار مقایسه خواندن باتری در مقابل درصد تغییر باتری و ظرفیت در طول زمان که فوق‌العاده کاربردی است.
 • گزارش دقیق نمودار پیرامون پاور، تشخیص خواب و سایر موارد که تاثیر زیادی در افزایش کنترل کاربران خواهند داشت.

معایب:

 • معیارهای بسیار زیادی در یک صفحه نمایش داده شده که تجزیه و تحلیل داده‌های باتری را دشوار می‌کند.
 • امکان صدور داده‌های باتری برای مرجع وجود ندارد.

لینک دانلود: Pure Battery Analytics

جمع‌بندی

هم اکنون شما می‌توانید با استفاده از برنامه‌های معرفی شده در این مقاله به بررسی سلامت باتری لپ تاپ بپردازید. توجه داشته باشید که انجام این کار برای کلیه کاربران و مالکان لپ تاپ توصیه می‌شود تا بتوانند عمر باتری لپ تاپ خود را مورد بررسی قرار دهند.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *