5 روش تضمینی برای حذف دائم اطلاعات گوشی اندروید

حذف دائم اطلاعات گوشی اندروید برای کاربران یک سوال مبهم است، اما در این مقاله به 5 روش پاکسازی همیشگی اطلاعات گوشی اشاره خواهیم کرد.

با این که یک فایل را از گوشی هوشمندتان حذف می‌کنید، اما فراموش نکنید که امکان بازیابی آن‌ها وجود دارد. در این مقاله قصد داریم روش حذف دائم اطلاعات گوشی اندروید را آموزش دهیم تا دیگر نگران ریکاوری اطلاعات نباشید.

نکته: با توجه به حذف کردن اطلاعات از گوشی اندروید، کماکان دیتا در گوشی هوشمندتان باقی خواهد ماند تا زمانی که با اطلاعات دیگر، رونویسی شود. با این که پاک نشدن دائم اطلاعات از گوشی اندروید به یک مشکل مهم و حیاتی تبدیل شده بود، اما خوشبختانه هم اکنون راه‌حل آن وجود دارد.

1: حذف دائم اطلاعات با استفاده از فایل منیجر (File Manager)

بدترین روش برای حذف فایل‌های شخصی از گوشی اندروید را می‌توان از طریق برنامه مرتبط دانست؛ این خطر وجود دارد که به جای حذف دائم اطلاعات، کلیه موارد به سطل زباله منتقل شوند.

به عنوان مثال برنامه Google Photos تصاویر و ویدیوهای حذف شده را به مدت 60 روز ذخیره‌سازی خواهد کرد، مگر آن که کلیه فایل‌ها را به صورت دستی، پاکسازی کنید. یکی از بهترین روش‌های پاکسازی اطلاعات گوشی اندروید برای همیشه را می‌توان استفاده از فایل منیجر عنوان کرد. شما می‌توانید با ورود به فایل منیجر گوشی، اطلاعات دستگاه را به صورت کامل و برای همیشه حذف کنید.

2: پاکسازی اطلاعات با File Shredder

در صورتی که از نسخه قدیمی اندروید استفاده می‌کنید یا رمزگذاری گوشی هوشمند شما به گونه‌ای است که اطمینان کافی نسبت به حذف دائم اطلاعات را ندارید، بهتر است از برنامه File Shredder استفاده کنید. با این کار، فضای آزاد دستگاه شما که ممکن است هنوز دارای اطلاعات حذف شده باشد، کاملا و برای همیشه پاکسازی خواهد شد.

نرم افزارهای خردکن اطلاعات همانند Shreddit ،iShredder و Data Eraser می‌توانند توانایی بسیار خوبی را از خود در حذف دائم اطلاعات گوشی نشان دهند. با استفاده از این برنامه‌ها خواهید دید که اطلاعات زیادی در چرخه‌های مختلف، ذخیره‌سازی و حذف می‌شوند و بدین ترتیب، احتمال ریکاوری اطلاعات به مراتب کمتر و در نهایت، غیرممکن خواهد شد.

برای دسترسی به فایل‌های خود باید مجوزهای لازم را به این برنامه‌ها، ارائه بدهید، اما آن‌ها بدون ارائه درخواست از شما، اقدام به حذف هیچگونه اطلاعاتی نخواهند کرد.

روش حذف دائم اطلاعات با Data Eraser

هنگامی که از برنامه Data Eraser برای حذف دائم اطلاعات گوشی استفاده کنید، باید روش زیر را مورد استفاده قرار دهید:

1: وارد برنامه شوید و Freespace را انتخاب کنید و در ادامه روی حافظه داخلی (Internal Storage) ضربه بزنید.

2: در ادامه باید روی Continue ضربه بزنید و یکی از الگوریتم‌ها را انتخاب کنید. NATO Standard و BSU TL-0342 می‌توانند دقیق‌ترین حالت را ارائه دهند، اما فرایند طولانی خواهند داشت.

3: شما باید ادامه کار را تایید کنید و در ادامه خواهید دید که Data Eraser، کلیه فضای خالی دستگاه را پاکسازی خواهد کرد و بدین ترتیب، امکان ریکاوری اطلاعات وجود نخواهد داشت.

4: هنگامی که مراحل در حال انجام هستند، گوشی هوشمند شما کند خواهد بود. با باز کردن اعلان در بالای صفحه و ضربه زدن روی گزینه لغو، می‌توانید در زمان دلخواه مراحل را به اتمام برسانید.

با اینکه برنامه Data Eraser رایگان است، اما شما فقط می‌توانید در طول روز، 100 مگابایت از اطلاعات خود را برای همیشه حذف کنید. ارتقاء به نسخه پولی با پرداخت فقط 5 دلار، کلیه محدودیت‌ها را رفع خواهد کرد.

Shreddit یک قابلیت کاملا رایگان است، اما تبلیغات آن می‌تواند دردسرآفرین باشد و در اندروید 11 هم عمل نمی‌کند.

3: حذف اطلاعات گوشی اندروید با کامپیوتر

در صورتی که نمی‌خواهید یک برنامه برای حذف دائم اطلاعات در گوشی اندروید خود نصب کنید، می‌توانید گوشی را به رایانه متصل کرده و داده‌ها را از طریق کامپیوتر، حذف کنید.

گوشی خود را به کامپیوتر متصل کرده و با ورود به This Pc در ویندوز 10، درایو موردنظر را شناسایی کرده و وارد آن شوید. شما باید برای یافتن فایل‌های موردنظرتان، کلیه بخش‌های گوشی اندروید را جستجو کنید. احتمالا بیشتر تصاویر شما در فولدر دوربین (Camera) و DCIM قرار دارد.

حذف اطلاعات گوشی اندروید با کامپیوتر

شما باید روی فایل موردنظرتان، راست کلیک کرده و گزینه حذف کردن (Delete) را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که فایل موردنظر پس از حذف وارد سطل زباله نخواهد شد و برای همیشه از بین خواهد رفت.

4: پاک کردن فایل‌های حساس از کارت SD

در صورتی که فایل شخصی و مهم موردنظرتان به جای حافظه داخلی در کارت حافظه جانبی قرار داشته باشد، می‌توانید از روش‌های مختلف برای حذف آن‌ها استفاده کنید.

ابتدا وارد تنظیمات شده و از بخش حافظه، کارت SD را انتخاب کنید. فایل موردنظرتان را پیدا کرده و حذف کنید. با این‌حال، این کار غیرقابل بازیابی نخواهد بود، بنابراین ممکن است بخواهید کارت را هم قالب‌بندی کنید.

شما باید روی منوی سه نقطه موجود در گوشه سمت راست قسمت بالا ضربه بزنید و تنظیمات ذخیره‌سازی (Storage Settings) را انتخاب کنید.

گزینه فرمت کردن (Format) را انتخاب کرده و در ادامه روی Erase & Format یا Format SD Card ضربه بزنید.

در روش دیگر می‌توانید مطابق با روش قبل، دستگاه را به کامپیوتر متصل کرده و از بخش مربوطه وارد کارت حافظه جانبی شوید. محتوای SD Card را پیدا کرده و آن را حذف کنید.

5: ریست فکتوری (Reset Factory)

در صورتی که هیچکدام از روش‌های ذکرشده برای حذف دائم اطلاعات شما مناسب نباشند، باید از شدیدترین روش که همان ریست فکتوری است، استفاده کنید. برای اطمینان یافتن از این که پس از ریست فکتوری هم امکان بازیابی تنظیمات کارخانه وجود نداشته باشد، باید رمزگذاری گوشی را مجددا بررسی کنید.

وارد تنظیمات شوید و از بخش امنیت، گزینه Advanced را انتخاب کرده و روی رمزگذاری و اعتبارنامه ضربه بزنید. در صورتی که این گزینه را از قبل فعال‌سازی نکرده‌اید، باید رمزگذاری (Encrypt) را انتخاب کنید.

در ادامه کار باید وارد تنظیمات شوید و از بخش سیستم (System)، گزینه پیشرفته (Advanced) را انتخاب کرده و روی Reset Options ضربه بزنید. شما برای ریست فکتوری، باید گزینه پاک کردن کامل اطلاعات (Erase all Data) را انتخاب کنید و در صورت درخواست وارد کردن الگو یا پسورد، مطابق با درخواست‌های ارائه شده به جلو حرکت کرده و سپس روی گزینه Delete all Data ضربه بزنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *