حذف اطلاعات اندروید

اگر دنبال حذف اطلاعات اندروید هستید، 5 روش برای انجام آن وجود دارد. ما شما را با روش‌های حذف دائم اطلاعات گوشی اندروید، آشنا خواهیم کرد.

هنگامی که فایلی را از گوشی اندروید خود پاک کنید، در حقیقت آن‌ها در حافظه دستگاه باقی خواهند ماند تا زمانی که با داده‌های جدید، تکمیل شوند. در گذشته این مسئله، یکی از نگرانی‌های اصلی حفظ حریم خصوصی بود و تعداد زیادی از کاربران، معتقد بودند که امکان ریکاوری اطلاعات گوشی از طریق نرم افزارهای ریکاوری ، وجود دارد، اما به نظر می‌رسد این نگرانی به صورت کامل، رفع شده است.

1: پاک کردن اطلاعات گوشی با استفاده از فایل منیجر

بدترین روش برای حذف یک پرونده خصوصی از گوشی موبایل را می‌توان از درون برنامه مرتبط عنوان کرد. انجام این کار، می‌تواند مشکلات خاص خود را به وجود آورد و این احتمال وجود دارد که به جای حذف دائمی، وارد سطل زباله یا Bin شوند.

به عنوان مثال، برنامه Google Photos می‌تواند تصاویر و فایل‌های ویدیویی حذف شده را به مدت 60 روز ذخیره‌سازی کند، مگر آن که بخش مربوط به فایل‌های حذف شده را به صورت دستی، پاکسازی کنید. توجه داشته باشید که حتی با انتخاب گزینه Delete هم تمام موارد در حساب گوگل شما باقی خواهند ماند. به همین علت، باید بگوییم که بهترین روش برای حذف اطلاعات اندروید از طریق فایل منیجر بوده و جالب آن که به اطلاعات بسیار زیادی از برنامه‌ها هم دسترسی خواهید داشت.

فایل و اطلاعات موردنظر خود را در فایل منیجر بیابید، سپس روی گزینه سطل زباله ضربه بزنید یا منوی سه نقطه را فشار دهید و در نهایت، گزینه حذف کردن (Delete) را انتخاب کنید.

نکته مهم: توجه داشته باشید که با انجام این کار، دیگر امکان بازیابی اطلاعات وجود نخواهد داشت.

2: پاک کردن اطلاعات اندروید با فایل خردکن

در صورتی که رمزگذاری گوشی اندرویدی که در اختیار دارید، به شما اطمینان نمی‌دهد که فایل‌های حذف شده قابل بازیابی نیستند یا در صورتی که نسخه قدیمی اندروید را اجرا می‌کنید، بهتر است نصب یک برنامه فایل خردکن را در نظر داشته باشید. با انجام این کار، فضای آزاد گوشی اندرویدتان که امکان دارد هنوز هم حاوی فایل‌های حذف شده باشند، با اطمینان کامل پاکسازی خواهد شد.

نرم افزارهایی همانند iShredder، Shreddit و Data Eraser را می‌توان به عنوان بهترین برنامه‌های خردکننده و در نهایت، نابودکننده اطلاعات اندروید دانست. البته برای این که برنامه‌ها بتوانند به فایل‌ها دسترسی داشته باشند، لازم است مجوزهای لازم را برای دسترسی، ارائه دهید.

استفاده از Data Eraser برای پاکسازی حافظه

در این بخش قصد داریم روش پاک کردن اطلاعات اندروید، آن هم به صورتی که بازیابی نشوند را توضیح دهیم.

  • 1: روی فضای خالی (FreeSpace) موجود در صفحه اصلی ضربه بزنید و حافظه داخلی را انتخاب کنید. این برنامه میزان فضای آزاد برای پاک کردن را محاسبه خواهد کرد.
  • 2: روی گزینه ادامه (Continue) ضربه بزنید و یک الگوریتم خردکن را انتخاب کنید. بهترین گزینه‌ها را می‌توان NATO Standard و BSU TL-0342 دانست که دقیق‌ترین حالت را دارند. با این حال، زمان آن‌ها هم طولانی‌تر است.
  • 3: تایید کنید که قصد دارید کارتان را ادامه دهید و Data Eraser هم تمام فضای خالی موجود در گوشی اندروید شما را پاک خواهد کرد. توجه داشته باشید که تمام فایل‌های موردنظرتان، غیرقابل حذف خواهند بود.
  • 4: لازم به ذکر است در طول انجام فرایند پاک کردن اطلاعات از گوشی اندروید، سرعت دستگاه پایین خواهد آمد. شما می‌توانید با گشودن بخش مربوط به نوتیفیکیشن‌ها و در ادامه انتخاب گزینه لغو، عملیات مربوطه را در زمان دلخواه، لغو کنید.

با این که Data Eraser برای حذف اطلاعات اندروید از گوشی شما، هزینه‌ای دریافت نمی‌کند، اما دارای محدودیت روزانه تا حجم 100 مگابایت است. در صورت تمایل برای ارتقاء برنامه، می‌توانید 4.99 دلار پرداخت کنید تا بتوانید از این برنامه و قابلیت‌های آن، بدون محدودیت استفاده کنید.

Shreddit یک گزینه کاملا رایگان است، اما تبلیغات آن می‌توانند دردساز شوند و در اندروید 11 هم کار نمی‌کند.

3: حذف اطلاعات اندروید از طریق کامپیوتر

در صورتی که نمی‌خواهید یکی از برنامه‌های ذکرشده در بخش قبل را نصب کنید، می‌توانید گوشی اندروید خود را به کامپیوتر متصل کنید و کلیه اطلاعات را از طریق آن، حذف کنید. این روش با استفاده از فایل اکسپلورر، می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن به جستجوی فایل‌های موردنظرتان در گوشی اندروید بپردازد.

گوشی اندروید را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل کنید و برای مشاهده فایل‌ها، دستگاه را باز کنید؛ این کار را می‌توانید با ورود به This PC در ویندوز 10 و سپس انتخاب نام دستگاه، انجام دهید.

نکته: در صورتی که پس از ورود به گوشی از طریق کامپیوتر، هیچ اطلاعاتی را مشاهده نکردید، باید بخش اعلان‌ها را در گوشی اندروید به سمت پایین بکشید و روی گزینه شارژ دستگاه، ضربه بزنید تا کار انتقال دیتا، انجام شود. البته این کار را با ورود به بخش تنظیمات (Settings)، سپس دستگاه‌های متصل (Connected Devices) و در ادامه USB هم می‌توانید انجام دهید.

برای یافتن فایل‌هایی که می‌خواهید به صورت دائم، حذف کنید، کافی‌ست فولدرهای گوشی موبایل خود را مرور کنید. در صورتی که قصد حذف کردن یک فیلم یا تصویر را داشته باشید، احتمالا آن را در فولدر DCIM و بخش Camera، پیدا خواهید کرد.

حذف اطلاعات اندروید از طریق کامپیوتر

شما باید روی فایل موردنظرتان، کلیک کنید و در ادامه گزینه Delete را انتخاب کرده و تایید کنید که قصد حذف کردن دائم آن را دارید. توجه داشته باشید که فایل موردنظر وارد سطل زباله نخواهد شد، اما برای همیشه از بین خواهد رفت.

4: حذف اطلاعات حساس از کارت میکرو اس دی

اگر فایل‌های خصوصی که قصد حذف آن‌ها را دارید، درون کارت حافظه اس دی قرار دارند، گزینه‌های مختلفی در اختیار خواهید داشت. در ابتدا وارد تنظیمات شوید، سپس از بخش حافظه (Storage)، گزینه کارت SD را انتخاب کنید تا بتوانید فایل‌ها را از بخش مربوطه، حذف کنید. توجه داشته باشید که با انجام این کار، کلیه اطلاعات شما حذف خواهد شد و دیگر امکان بازیابی اطلاعات وجود نخواهد داشت.

شما می‌توانید روی منوی سه نقطه موجود در گوشه سمت راست قسمت بالا، ضربه بزنید و تنظیمات مربوط به ذخیره‌سازی را انتخاب کنید. در ادامه فرمت کردن (Format) را انتخاب کرده و روی گزینه Erase & Format یا Format SD Card ضربه بزنید تا کارت حافظه، پاکسازی و مجددا قالب‌بندی شود.

در یکی از روش‌های دیگر، می‌توانید گوشی خود را مطابق با مراحلی که توضیح داده شد به رایانه متصل کرده یا کارت SD را در بخش مربوط به Card Reader دستگاه قرار دهید. قبل از آن که بخواهید کارت SD را از دستگاه خود جدا کنید، ابتدا باید کارت را با انتخاب گزینه Unmount، جداسازی کنید.

محتوای کارت SD را در فایل اکسپلورر، مرور کنید. در ادامه فایل را پیدا کرده و روی آن، راست کلیک کرده و گزینه حذف (Delete) را انتخاب کنید. همچنین برخی از برنامه‌ها همانند Data Eraser هم قابلیت حذف اطلاعات را خواهند داشت.

5: گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید

شدیدترین و آخرین گام برای حذف دائمی فایل‌ها را می‌توان ریست فکتوری عنوان کرد. با این کار، کلیه اطلاعات تلفن همراه شما پاکسازی می‌شود. شما باید قبل از هرگونه اطلاعات اندروید که به آن‌ها نیاز دارید، یک فایل پشتیبان تهیه کنید.

برای اطمینان از این که پس از بازنشانی تنظیمات کارخانه، دیگر داده‌ها قابل بازیابی نیستند، باید رمزگذاری گوشی همراه را مجددا بررسی کنید. شما باید وارد تنظیمات شوید، سپس با انتخاب امنیت (Security)، گزینه پیشرفته (Advanced) را انتخاب و در ادامه روی گزینه رمزگذاری و اعتبارنامه (Encryption & Credentials) ضربه بزنید. در صورتی که این گزینه از قبل، فعال‌سازی نشده است، باید رمزگذاری را انتخاب کنید.

در ادامه تنظیمات (Settings) را انتخاب کرده و از بخش سیستم (System)، گزینه پیشرفته (Advanced) را انتخاب کنید تا بتوانید، گزینه‌های مربوط به بازنشانی را تایید کنید. شما باید پاک کردن همه داده‌ها را انتخاب کرده و در ادامه، حذف تمام اطلاعات (Delete all Data) را انتخاب کنید.

در صورت درخواست کد امنیتی یا الگو، باید آن را وارد کرده و سپس روی گزینه Delete all Data ضربه بزنید.

جمع‌بندی

حذف کردن اطلاعات و به دنبال آن، وجود احتمال بازیابی توسط سایر کاربران، می‌تواند عذاب‌آور باشد. ما سعی کردیم روش‌هایی را برای حذف کامل و البته دائم اطلاعات گوشی اندروید، در اختیارتان قرار دهیم. در صورتی که شما روش‌های بهتری را برای انجام این کار سراغ دارید، با ما و کاربران گوشی ریویو، اشتراک‌گذاری کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

علاقه‌مند به دنیای فناوری با بیشتر از 8 سال سابقه؛ کارشناس تولید محتوا و فارغ‌التحصیل رشته نرم افزار این وب سایت تاسیس شده تا نگاه تازه‌ای به دنیای گوشی‌های موبایل و دنیای یادگیری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *